Apple dominoi shitjet e smartfonëve në vitin 2023: 7 të parët ishin iPhone

Smartfonët më të shitur të vitit 2023

Kompanitë mburren me rezultatet e tyre vjetore disa muaj pas përfundimit të çdo viti. Kjo për shkak se kompanive të statistikave u duhen disa muaj për të llogaritur të gjitha të dhënat dhe për të përgatitur renditjen duke rregulluar statistikat. Një nga renditjet që merret më shumë në konsideratë është ajo 10 shitjet më të mira të smartfonëve, e cila porosit terminalet më të shitur së bashku me pjesën e tyre të tregut. Me këtë rast dhe pasi kemi publikuar renditjen e vitit 2023, mund të themi se Apple udhëhoqi shitjen e telefonave inteligjentë në vitin 2023, duke i vendosur iPhone-ët e saj në shtatë pozicionet e para ne modele te ndryshme.

7 telefonat inteligjentë të parë më të shitur të vitit 2023 ishin iPhone

Renditja e dhjetë smartfonëve më të shitur të vitit 2023 tashmë është publikuar me të dhëna nga Hulumtimi i pikës së kundërt, statistika që mund të blihen çdo vit duke përdorur të njëjtat të dhëna. Me këtë rast, Apple ka arritur të kryesojë shtatë pozitat e para me iPhone-in e saj ndërsa tre pozicionet e mbetura janë të zëna nga tre terminale Samsung. Kështu e përshkruajnë ata në faqen zyrtare:

Apple, për herë të parë, arriti në shtatë pozicionet e para në listën globale të telefonave inteligjentë më të shitur në vitin 2023, sipas Global Monthly Handset Model Sales Tracker të Counterpoint Research. Samsung siguroi tre vendet e mbetura në listë, duke shënuar një rritje me një vend nga lista e vitit 2022. Nuk ka pasur asnjë markë tjetër në listë që nga viti 2021. Pjesa e kombinuar e tregut e 10 telefonave inteligjentë të parë arriti më të lartën deri më tani me 20% në 2023, nga 19% në 2022.

iPhone 14 Pro Max

Lista e telefonave inteligjentë më të shitur në vitin 2023 është si më poshtë (duke vendosur në kllapa pjesën e tregut global të secilës pajisje):

 1. iPhone 14 (% 3,9)
 2. iPhone 14 Pro Max (2,8%)
 3. iPhone 14 Pro (2,4%)
 4. iPhone 13 (2,2% 9
 5. iPhone 15 Pro Max (1,7%)
 6. iPhone 15 Pro (1,4%)
 7. iPhone 15 (1,4%)
 8. Galaxy A14 5G (1,4%)
 9. Galaxy A04e (1,3%)
 10. Galaxy A14 4G (1,3%)
iPhone 15 Pro
Artikulli i lidhur:
Apple pret të shesë më pak iPhone 15 se iPhone 14

Siç mund ta shihni, në vitin 2023 iPhone 14 triumfoi mbi iPhone 15 të prezantuar në shtator 2023. Kjo është për shkak të dy arsyeve. Së pari, iPhone 14 ishte në shitje për më gjatë (që nga shtatori 2022) dhe, së dyti, përdoruesit shpesh preferojnë të zgjedhin pajisjen e mëparshme sepse funksionet e reja nuk ia vlejnë ose për shkak të rritjes së çmimit të shitjes në krahasim me iPhone.


Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.