Apple e mban planin tuaj CSAM në një sirtar

CSAM

Duket se Apple ka vendosur ta ndalojë atë plani CSAM të rishikimeve që planifikoi të zbatonte në fotografitë e përdoruesve të saj që kërkojnë pornografi për fëmijë. Nuk ka më asnjë gjurmë të planit të diskutueshëm në faqen e internetit të Apple.

Nuk e dimë nëse për momentin bëhet fjalë për një tërheqje të përkohshme, duke kërkuar mënyrën më të mirë për të zbatuar sistemin, apo thjesht e anulon projektin. Fakti është se plani CSAM është zhdukur nga faqja e sigurisë së fëmijëve faqen zyrtare të internetit nga Apple.

Prej disa muajsh po flasim për projektin e diskutueshëm që Apple kishte në mendje, për të rritur sigurinë e përmbajtjes dixhitale të pajisjeve të saj. Quhet plani CSAM nga Apple.

Ky plan donte të përdorte një sistem të kombinuar fillimisht automatik dhe më pas manual të quajtur neuralMatch për të zbuluar imazhe të dyshimta të abuzimit me fëmijët në bibliotekat private të fotografive të përdoruesve që i mbajnë ato në iCloud.

Sistemi synonte të bënte një skanim automatik dixhital të të gjitha fotove që një përdorues ruan në llogarinë e tij iCloud. Nëse softueri i serverit zbuloi një fotografi të mundshme "të dyshimtë" që përmbante pornografi për fëmijë, ai paralajmëroi një ekip të rishikuesit njerëzorë që ata të kontrollojnë.

Nëse recensuesi i përmendur pa abuzim të mundshëm të fëmijëve në imazh, Apple Do t'ua komunikoja autoriteteve vendore relevante. Synimet e kompanisë ishin padyshim të mira, por të kompanisë Intimitet të njerëzve.

Menjëherë pasi Apple njoftoi planin e saj CSAM, ajo u përball me një breshëri kritikash nga grupet e privatësisë, grupet e të drejtave dhe organizatat e privatësisë. E drejta për privatësi. Edhe disa grupe punonjësish të kompanisë iu bashkuan reagimit negativ të projektit të kompanisë së tyre.

Projekti u ndal, nuk u hodh poshtë

Tani mollë ka fshirë nga faqja juaj Siguria e fëmijëve nga faqja e saj zyrtare e internetit çdo tregues i projektit CSAM, i planifikuar të lançohet në një version të ardhshëm të iOS 15. Sipas sapo publikuar PragApple nuk e ka braktisur projektin CSAM, por dëshiron të shohë se si mund ta modifikojë atë në mënyrë që të pranohet nga të gjithë ata kundërshtues. E ka të vështirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.