Apple ju lejon të mos instaloni iOS 15 nëse nuk dëshironi

iOS 15 nuk është i instaluar

Një nga opsionet e ofruara nga Apple në këtë version të fundit të sistemit operativ për iPhone dhe iPad nuk është të instaloni versionin e ri mbi to. Po, mund të duket kontradiktore pasi me lajmet për iOS 15 dhe iPadOS 15 të gjithë duket se janë mjaft të kënaqur, por me siguri disa përdorues nuk duan ta instalojnë këtë version të ri për çfarëdo arsye. Kështu Apple lejon përdoruesit të kapërcejnë këtë version nëse mendoni se nuk është e nevojshme të përditësohet.

Duke mos u azhurnuar në iOS 15 ju nuk humbni përditësimet e sigurisë

Kjo është një pikë tjetër e rëndësishme që duhet mbajtur parasysh nëse nuk përditësojmë në iOS 15, dhe kjo është që ne do të vazhdojmë të marrim përditësime të sigurisë kur të vijë koha. Për ta bërë këtë, Apple aktivizoi një opsion në Cilësimet që do të thotë të përditësoni vetëm versionet e sigurisë. Për ta bërë këtë, duhet të hapni Cilësimet e konfigurimit të iPhone, iPad ose iPod, pastaj klikoni në Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit> Përditësimet automatike dhe hiqni opsionin e përditësimeve automatike. Në këtë mënyrë ne mund të aktivizojmë opsionin për të marrë përditësime nga iOS 14 pa shkuar në iOS 15.

Teoria e mundshme që funksionon rreth rrjetit në lidhje me këtë opsion është se për versionin tjetër të iOS, i cili do të jetë 16, është e mundur që Apple të kërkojë një rritje të RAM -it në pajisje. Kjo do të bëjë që disa prej tyre të lihen jashtë lajmeve dhe kjo është arsyeja pse Apple kryen këtë test pilot në këtë version të iOS 15 që ende punon në pajisje të tilla si ato të mëparshme në iPhone X ose aq të vjetra sa një iPad Air 2 për shembull ... Në çdo rast Kërcimi i mundshëm do të ishte në versionin tjetër dhe unë personalisht rekomandoj që nëse mundeni, përditësoni versionin më të fundit të disponueshëm që është tani iOS 15.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.