Apple ka në mendje një makinë pa timon apo pedale për vitin 2025

makinë mollë 3d

Bloomberg ka publikuar informacione për projektin shumë herë të braktisur, rimarrë dhe ribraktisur Titan, makinën e tij autonome ambicioze. Tani është publikuar data e lëshimit, 2025, dhe detaje të tilla si se nuk do të ketë timon apo pedale.

A ju duket i njohur Projekti Titan? Është një projekt ambicioz që supozohet se ka filluar nga Apple në vitin 2014 dhe që do të ishte braktisur në disa raste dhe do të ishte rifilluar në disa raste të tjera, e gjithë kjo nëse i kushtojmë vëmendje thashethemeve që janë publikuar për të, sepse Apple kurrë nuk ka konfirmuar apo mohuar asgjë që është thënë në lidhje me idenë e saj për të bërë një automjet autonom. Lajmet e fundit flisnin deri pak kohë më parë se Apple e la mënjanë prodhimin e një automjeti si të tillë dhe se do të fokusohej vetëm në softuerin e saj. Megjithatë, prej disa muajsh duket se ideja e një automjeti të vetin autonom kthehet në plan të parë dhe Bloomberg sot zbulon disa detaje.

Detaje të tilla si se Apple do të kishte arritur tashmë një nga hapat e saj të parë: zhvillimin e procesorit që do të kontrollojë gjithçka. Me përdorimin e inteligjencës artificiale dhe rrjeteve nervore, ky procesor do të lejonte që automjeti Apple, së bashku me dhjetëra sensorë në të gjitha qoshet, të mos kenë nevojë për timon apo pedale.. Do të ishte një vozitje totale autonome, pa nevojën e ndërhyrjes së shoferit. Megjithatë, ky qëllim mund të jetë shumë ambicioz për të ardhmen e afërt dhe Apple mund të përfundojë duke shtuar një timon dhe pedale për situata emergjente në të cilat shoferi duhet të ndërhyjë.

Data e nisjes thotë i njëjti burim që pritet pas katër vitesh, pra fundi i vitit 2025, megjithëse mund të vonohet në varësi të testeve që do të kryhen deri atëherë. Një tjetër nga pikat themelore është prodhimi i automjetit, për të cilin Apple duhet të gjejë bashkëpunim në një nga prodhuesit aktualë.. Kompania do të dëshironte ta prodhonte automjetin në Shtetet e Bashkuara, dhe sigurisht që do të jetë 100% elektrike, në përputhje me karikuesit konvencionalë.

Një makinë plotësisht autonome pa timon apo pedale deri në fund të 2025? Është e vështirë të besohet se si po evoluojnë automjetet autonome, dhe lajmet për besueshmërinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.