Apple konfirmon që Face ID nuk dështoi në prezantimin e iPhone X

Ne jemi akoma në gjendje të varur nga post-mbajtja e së martës së kaluar në të cilën Apple zbuloi pajisjet tuaja të reja midis atyre që gjenden në iPhone X dhe Apple Watch Series 3. Një nga anekdotat e prezantimit ishte pretendohet dështim i Face ID kur Craig Federighi shkoi për të treguar punën e saj.

Nëse analizojmë atë që iPhone X tregoi në ekran kur Craig u përpoq të zhbllokonte terminalin duke përdorur Face ID, ne shohim se ai thotë «Kodi i shkyçjes kërkohet për të aktivizuar Face ID« Pas analizimit të regjistrave të funksionimit të iPhone X dihet se nuk ishte një dështim i sistemit.

Face ID duket e sigurt ... por dukej ajo që nuk ishte në fjalën kryesore

Ishte një shkop i vështirë për Apple. Në mes të prezantimit të pajisjes revolucionare që të gjithë prisnin iPhone X nuk dukej të funksiononte ashtu siç ishte menduar Dhe, siç mund ta shihni në videon e fjalës kryesore që është sipër këtyre rreshtave, kur Craig e mori pajisjen për ta zhbllokuar atë përmes Face ID, ishte e pamundur dhe u desh të ndërronte iPhone për të vazhduar prezantimin.

Të shumta ishin spekulimet nëse dikush ishte marrë me pajisjen përpara fjalës kryesore, nëse dikush do ta kishte rifilluar para tij ... por ditë më vonë ata arritën të kontaktojnë Apple dhe ata e dinë saktësisht se çfarë ndodhi:

Njerëzit po trajtonin pajisjen demo para kohe dhe nuk e kuptuan që Face ID po përpiqej ta zhbllokonte atë. Pasi dështoi disa herë, iPhone rrëzoi sistemin duke kërkuar kodkalimin.

Por ai shpjegim zyrtar nuk përputhet me atë që dimë deri më tani me Touch ID. Kur përpiqemi të zhbllokojmë një pajisje me Touch ID dhe dështojmë X herë, shfaqet gabimi i mëposhtëm: "Touch ID nuk njeh gjurmët e gishtave."

Gabimi që u shfaq në ekranin e iPhone X ishte: «Kodi i shkyçjes kërkohet për të aktivizuar Face ID », kështu që një shpjegim tjetër mund të jetë një rifillim i mundshëm para fillimit të fjalës kryesore pasi gjithçka që lidhet me Face ID dhe Touch ID është ruajtur në Enklavë e Sigurt, një sistem që ruan matematikisht modelet e zhbllokimit që çaktivizohet kur pajisja rindizet. Për ta aktivizuar kërkon futjen e kodit numerik që iPhone X i kërkoi Craig të Martën e kaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Në IOS 11 (nuk mbaj mend si ishte në iOS10) në të vërtetë thotë se «Touch ID nuk e njeh gjurmën e gishtit, por nëse e vendos përsëri gishtin në butonin e shtëpisë (nuk është e nevojshme të shtypësh) ndryshon mesazh dhe thotë "Kodi juaj kërkohet për të aktivizuar Touch ID", kështu që PO bie dakord (pasi ata komentojnë se "Shpjegimi zyrtar nuk është i arsyeshëm")

 2.   Ernesto dijo

  Kjo është ajo që ata na thonë, por e vërteta është, ajo mund të kishte dështuar Njerëz të pabesueshëm që besojnë gjithçka (Fan djem).

 3.   Guillermo dijo

  Po. Me të vërtetë nuk dështoi. Systemshtë sistemi i sigurisë ai që kërkon kodin e zhbllokimit kur nuk njeh parametrat e fytyrës në këtë rast (Face ID), siç bëri më parë me gjurmën e gishtit (Touch ID).

 4.   JBartu dijo

  Nuk e kuptoj pse e justifikojnë veten, kur nuk është e nevojshme.
  Edhe më memeci e di që as gjurma e gishtit nuk funksionon pas një reboot.

 5.   DionisioX dijo

  Unë nuk mendoj se budallai e di se ... sepse duhet të keni të paktën një iPhone me një lexues të gjurmëve të gishtave për ta njohur atë, dhe megjithatë jo të gjithë që e kanë atë e dinë atë, dhe unë nuk mendoj se ata janë "më memecët" ". Komente të vogla shihen lehtë këtu ...

 6.   Scl dijo

  Krijoni lajme nga e para. Arsyetoni gjëra të pajustifikueshme. Dhe humbni kohën e atyre prej nesh që hyjmë në iPhone sot.

  1.    AlexcMora dijo

   Thjesht mos i lexoni, siç thoni ju, ka të bëjë me kohën tuaj të humbur… !!!