Apple konfirmon heqjen e 17 aplikacioneve të iPhone me "malware" të pretenduar

Aplikacione për Malware

Dhe është që aplikacionet iOS për iPhone, iPad ose iPod touch nuk janë të sigurta nga futja e një lloji malware ose Trojan edhe pse kontrollet janë me të vërtetë shteruese në kompaninë Cupertino. Në këtë rast Apple u hoq 17 Apps App Store për thyerjen e rregullave pavarësisht mediave të ndryshme që pretendojnë se ato përmbajnë malware.

Pa përjashtim, asnjë sistem operativ nuk është i imunizuar nga përpjekjet për të futur malware, megjithëse duket se ky rast nuk është plotësisht i vërtetë. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se kjo çështje lidhet me një zhvillues të vetëm të aplikacioneve iPhone dhe të gjithë ata janë hequr nga dyqani.

Më pak mund të themi se kjo është një rast kurioz. Të gjitha këto aplikacione vijnë nga i njëjti zhvillues dhe ndodheshin në kategori të ndryshme të dyqanit Apple, nga ushqimi te stili i jetës ose argëtimi dhe sipas disa burimeve dhe vetë zhvilluesit, e vetmja gjë që bënë këto aplikacione ishte shtoni aftësinë për të klikuar automatikisht reklamat. Zhvilluesi me bazë në Indi përgjegjës për këto aplikacione është AppAspect Technologies Pvt. Ltd. dhe tani për tani nuk ka asnjë gjurmë të këtyre aplikacioneve në dyqan. Ne e lëmë listën me ta:

 • Rreth meje Gjetësi i Vendit
 • Llogaritësi i BMI - Llogaritja e BMR
 • CrickOne - Rezultatet e Kriketit Drejtpërdrejt
 • Palestër e përditshme - Pozat e Jogas
 • Llogaritë e dyfishta
 • Menaxher i thjeshtë i rezervave të kontakteve
 • Llogaritësi EMI & Planifikuesi i Huasë
 • Skedari - Dokumente
 • Radio FM - Radio në Internet
 • Bota Islame - Kibla
 • Informacioni im i trenit - IRCTC & PNR
 • Kohët e Ramazanit 2019
 • Gjetësi i Restorantit - Gjeni Ushqim
 • Informacioni i Automjetit RTO
 • Speedometër i zgjuar GPS
 • Kompresor i zgjuar i videos
 • Redaktuesi i videos - Zëri i videos

Dhe është se në këtë rast ka konfirmim nga Apple për këtë "malware" të supozuar dhe ata thonë se nuk është malware si i tillë, ajo që ata tregojnë është një shkelje e qartë e rregullave të dyqanit tuaj dhe për këtë arsye tërheqja është e menjëhershme. Nga ana e zhvilluesit AppAspect Technologies Pvt. Tashmë shpjegoi se ai do të punojë në aplikimet e tij në mënyrë që ata të kthehen në App Store sa më shpejt të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.