Apple lëshon iOS 15.6.1 për të rregulluar të metat kryesore të sigurisë

Pavarësisht se të gjithë tashmë janë duke pritur për iOS 16 dhe lëshimet e reja, Apple sapo ka lëshuar një përditësim të madh që rregullon një defekt serioz sigurie në iPhone, iPad dhe Mac. 

Në këtë moment të verës, të gjitha lajmet janë për iPhone-in e ardhshëm, Apple Watch të ri, kur do të dalë iPad i ri dhe kur do të arrijë iOS 16. Por ne nuk mund të harrojmë të tashmen, dhe për fat Apple e bën 't, kështu që ata sapo lëshuan një përditësim të madh. Dhe është se të gjitha përditësimet janë të rëndësishme, edhe nëse nuk kanë lajme në funksion të përdoruesit, por aq më tepër kur ata ju thonë se janë rregullon jo një por dy dobësi që përveç zbulimit mund të përdoret tashmë për të ekzekutuar kode me qëllim të keq në pajisjet tona.

Kjo e metë e madhe e sigurisë është e pranishme vetëm në pajisjet që përdorin iOS 15, kështu që nëse iPhone ose iPad juaj ka mbetur jashtë këtij përditësimi, mos u shqetësoni. Por nëse keni përditësuar në këtë version që së shpejti do të mbushë një vit, duhet të përditësoni menjëherë në versionin 15.6.1 të iOS dhe iPadOS në mënyrë që askush të mos mund t'i përdorë ato gabime në pajisjet tuaja. Përditësimi është lëshuar gjithashtu në macOS Monterey 12.5.1 për të rregulluar të njëjtat gabime në kompjuterët Mac, dhe watchOS 8.7.1 i cili rregullon një problem që shkaktoi rinisjen e papritur të disa modeleve të Apple Watch Series 3.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.