Apple lëshon një përditësim të ri të shpejtë të sigurisë: iOS 16.5.1 (a) dhe iPadOS 16.5.1 (a)

iOS 16.5 rregullon vrimat e sigurisë

L të metat e sigurisë në sistemet operative janë një nga asetet më të rëndësishme që hakerët përdorin për të hyrë në pajisjet tona. Kjo është arsyeja pse zhvilluesit dhe aktivistët nga e gjithë bota raportojnë vrimat e ndryshme të sigurisë tek kompanitë e mëdha të teknologjisë, madje edhe Apple, me shpërblime të konsiderueshme financiare në shumë raste. Apple ka lëshuar iOS 16.5.1 (a) dhe iPadOS 16.5.1 (a) si përditësime të shpejta të sigurisë pak minuta më parë për të rregulloni një gabim sigurie në lidhje me WebKit. Përditëso tani!

Përditësoni iPhone ose iPad tuaj në iOS 16.5.1 (a) dhe iPadOS 16.5.1 (a) tani

përditësime të shpejta të sigurisë janë një lloj i veçantë përditësimesh të softuerit Apple që ju lejojnë të mbishkruani disa nga kodet iOS dhe iPadOS si p.sh patch sigurie. Këto përditësime janë të veçanta sepse nuk kërkojnë aq kohë sa një përditësim i madh dhe megjithëse rekomandohet, përdoruesi mund të presë përditësimin tjetër të madh për të rregulluar problemin, megjithëse rekomandohet instalimi i hershëm.

Ky përditësim është i veçantë për disa arsye. Midis tyre, është një sistem instalimi i shkallëzuar ku vetëm 5% e përdoruesve do të mund të instalojnë iOS 16.5.1 (a) dhe iPadOS 16.5.1 (a) në 6 orët e para. Gjashtë orë më vonë, 12 orë pas vendosjes, 40% do të jenë në gjendje të aksesojnë versionin, 24% pas 70 orësh dhe, më në fund, disa ditë pas nisjes zyrtare, 100% e përdoruesve do të mund të instalojnë patch-in e sigurisë.

Versioni i ri rregullon një gabim brenda WebKit disponohet në iOS 16.5.1 dhe iPadOs 16.5.1, një gabim që është raportuar nga një studiues anonim. Objekti i gabimit lejoi ekzekutimin e kodit arbitrar brenda përmbajtjes së uebit. Në fakt, Apple është në pritje të një raporti të detajuar mbi rëndësinë e këtij gabimi dhe nëse ai mund të ishte shfrytëzuar në mënyrë aktive.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.