Apple miraton një raund tjetër pesë miliardë bonosh

Apple sapo njoftoi se ka filluar ofroni një raund tjetër shpërblimesh për të ndihmuar në pagimin e dividentëve nga aksionarët dhe programin tuaj të blerjes së aksioneve. Oferta e fundit do të jetë për një total prej pesë miliardë dollarësh.

Bloomberg raporton se kontributi i fundit i Apple prej pesë miliardë obligacionesh do të ofrohet në katër pjesë. Një burim pranë kësaj çështje sugjeroi që lidhja e sigurimit 30-vjeçar mund të ofrojë një kthim të investimit që është vetëm pak mbi Thesaret.

U tregua se: "Pjesa më e rëndësishme e shitjes, një garanci 30-vjeçare, mund të prodhojë 1,1 pikë përqindje mbi bonot e thesarit, nën atë që ishte premtuar fillimisht - rreth 1,25 pikë përqindjeje", tha burimi, i cili kërkoi të mos të identifikohet sepse marrëveshja është private.

Në raportin e saj të fitimeve Q3 muajin e kaluar, Apple njoftoi një dividend për aksion prej 0,63 $. Këtej e tutje, kompania është afërsisht 75% falë një programi shpagimi prej 300 miliardë dollarësh që do të përfundojë në Mars 2019. Tani oferta e borxhit prej 5 miliardë dollarësh është emisioni i shtatë i bonove të Apple këtë vit.

Bloomberg vëren se 94% e rezervës së parave të gatshme të Apple prej 261,5 miliardë dollarë ndodhet jashtë Shteteve të Bashkuara. Për Apple, kjo mënyrë për ta bërë atë është shumë më fitimprurëse. Ndërsa ka pasur shumë thashetheme për këtë Presidenti Trump do të ofrojë një pushim tatimor për të stimuluar Apple dhe kompani të tjera për të kryer para në Shtetet e Bashkuara, asgjë konkrete nuk është zhvilluar ende në këtë drejtim. Megjithatë, analistët kanë parashikuar tashmë se çfarë mund të bëjë një program i tillë për Apple, duke sugjeruar një rritje të mundshme prej 16% të fitimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.