Apple mohon kufizimin e performancës së LTE të Verizon iPhone 7

Verizon

Sipas hulumtimit të kryer nga kompanitë Twin Prime dhe Cellular Insights dhe botuar nga Bloomberg, Apple mund të jetë 'mbytëse' e performancës së lidhjes LTE në modelet e iPhone 7 të shitura nga Verizon në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që ta mbajnë atë në të njëjtin nivel me iPhone 7s të furnizuar nga AT&T.

Bazuar në këto teste, iPhone 7 i Verizon performon po aq mirë sa iPhone 7 i AT & T, megjithatë nuk arrin të arrijë shpejtësinë e transferimit të të dhënave që duhet.

Jo të gjithë iPhone 7 janë njësoj

Modelet iPhone 7 të shitura nga Verizon (dhe Sprint) përdorin një lloj tjetër të pajisjes LTE sesa modelet iPhone 7 të shitura nga AT & T (dhe T-Mobile), posaçërisht është një modem Qualcomm LTE, në vend të një modemi Intel LTE.

Hardware i Qualcomm është i aftë të arrijë shpejtësinë maksimale të shkarkimit prej 600 Mb / s ndërsa modemi Intel LTE do të ishte me 450 Mb / s, por iPhone 7 i Verizon i pajisur me modemin e Qualcomm vetëm se tejkalon pak AT&T. T. Studiuesit besojnë se Apple mund të jetë "mbyt" iPhone 7 i Verizon duke humbur "një komponent thelbësor", duke siguruar kështu që të gjitha modelet e iPhone 7 të performojnë në një nivel të ngjashëm..

Apple mohon kufizimin e performancës së LTE të Verizon iPhone 7

Krahasimi i performancës LTE midis Verizon dhe iPhone 7 dhe Galaxy S7 të AT&T

"Të dhënat tregojnë se iPhone 7 nuk po përdor të gjitha aftësitë e rrjetit të Verizon," tha menaxheri i produktit Twin Prime Gabriel Tavridis. "Unë dyshoj se Apple po hedh çdo pikë në iPhone të Verizon, por mund të ketë zgjedhur të mos lejojë disa tipare të çipit të rrjetit."

Çipi LTE i Qualcomm nuk po punon aq shpejt sa duhet

Ajo që do të zbulonin testet e kryera është se IPhone 7 i Verizon është vetëm "pak më i shpejtë" sesa iPhone 7 i AT & T, por nuk është aq i shpejtë sa mund dhe duhet të jetë.

Këto teste janë kryer duke krahasuar performancën e iPhone 7 në rrjetin Verizon me Samsung Galaxy S7, i cili gjithashtu përdor modemin Qualcomm X12 LTE. Të dhënat e mbledhura nga më shumë se 100.000 pajisje që shkarkojnë të njëjtën pamje tregojnë se S7 ishte dy herë më i shpejtë se iPhone 7.

Dhe cila është përgjigjja e Apple?

Sidoqoftë, Trudy Muller, një zëdhënëse e Apple, ka deklaruar në një deklaratë se nuk ka ndonjë ndryshim të dukshëm kur bëhet fjalë për performancën me valë nga ndonjë prej modeleve ekzistuese të iPhone 7.

"Çdo iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus plotëson ose tejkalon të gjitha standardet e performancës wireless të Apple, metrikat e cilësisë dhe testet e besueshmërisë", tha zëdhënësi i Apple Trudy Muller. "Në të gjitha testet tona rigoroze laboratorike bazuar në standardet e industrisë pa tel, në mijëra orë testimi në terren në botën reale dhe në testimin e gjerë të partnerit të transportuesit, të dhënat tregojnë se nuk ka asnjë ndryshim të dukshëm në performancën pa tel për asnjërin model."

Në zonat me mbulim të dobët, ndryshimi i performancës është i dukshëm

Ndërsa dy modelet e iPhone 7, Verizon dhe AT & T, po punojnë në një nivel të ngjashëm, testet e mëparshme nga Cellular Insights sugjerojnë që gjërat të ndryshojnë dhe të bëhen problem kur kur forca e sinjalit zvogëlohet. Kështu, në zonat e pritjes së dobët ose mbulimit të dobët, Verizon iPhone 7 padyshim që tejkalon modelin e shitur nga AT&T duke mbajtur një lidhje më të fortë dhe duke lejuar një shpejtësi më të ulët të transferimit të sinjalit.

Bloomberg gjithashtu ka kontaktuar dhe konsultuar kompani të tjera që kryejnë këtë lloj testimi të rrjetit dhe, megjithëse ata pretendojnë se matja e besueshme e shpejtësisë së transferimit të të dhënave është shumë e vështirë për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të faktorëve që mund të ndërhyjnë. siguruar nga Cellular Insights dhe Twin Prime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.