Apple mund të inkorporojë USB-C në iPhone 15 duke i thënë lamtumirë Lightning

kabllot

lidhës vetëtimë Ai erdhi në iPhone 5 dhe që atëherë ai ka qenë lidhësi i përdorur në të gjithë iPhone dhe iPad deri në ardhjen e USB-C në iPad. Apple nuk e ka marrë kurrë sfidën për të sjellë këtë lidhës universal në terminalin e saj celular. Megjithatë, Bashkimi Evropian dhe organizma të tjerë botërorë po bëjnë presion të fortë mbi Apple dhe kompanitë e tjera për të përshtatur USB-C në pajisjet e tyre të detyrueshme. Kjo mund të kishte nxitur ndryshimin e mundshëm që do të vinte në iPhone 15. Sipas thashethemeve të fundit, iPhone 15 që do të shihte dritën në gjysmën e dytë të 2023 mund të jetë iPhone i parë me USB-C në histori.

USB-C mund të arrijë në iPhone 15 pas më shumë se 10 vitesh me Lightning

Lidhësi Lightning erdhi në iPhone 15 në 2012 dhe që atëherë të gjithë iPhone-ët e kanë mbajtur atë. Ky lidhës lejoi transferimin e të dhënave dhe rrymës dhe u krijua nga Apple. Përpara Lightning ne kishim lidhësin 30-pin nga Apple që i la vendin 6-pin të lidhësit të ri. Një nga avantazhet kryesore të lidhësit ishte kthyeshmëria.

Megjithatë, prej disa vitesh Ka presion nga Bashkimi Evropian, mes organizatave të tjera, për të hequr Lightning nga produktet e Apple. Alternativa, padyshim, do të ishte homogjenizimi i lidhësve përmes USB-C, tashmë i disponueshëm në disa iPad të tregtuar nga molla e madhe.

USB-C iPhone
Artikulli i lidhur:
iPhone i parë me port USB C del në ankand dhe ofertat shkojnë për 100.000 dollarë

Pulsi i nisur nga Bashkimi Evropian mund të bëjë që Apple të dizajnojë një iPhone me USB-C duke e lënë pjesën tjetër të botës me lidhjen Lightning. Megjithatë, Ming Chi Kuo, analisti i famshëmsiguron që USB-C do të arrijë në iPhone 15 në gjysmën e dytë të vitit 2023.

Edhe pse nuk sqaron shumë më tepër, duket se Apple mund të ketë lënë pas mangësitë kryesore për mos prezantimin e USB-C. Ndër këto të meta ishin koha e karikimit dhe certifikimi i rezistencës ndaj ujit të pajisjes. Integrimi i këtij lidhësi të ri dhe lamtumirë përfundimtare Lightning do të ishte një pikë kthese në historinë e Apple, siç ishte lamtumira me butonin Home.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.