Apple mund të marrë një iPhone me një ekran që i përgjigjet gjesteve pa e prekur atë dhe që është i lakuar

Ekrani i iPhone iPhone

Gjestet dhe mënyra se si ju ndërveproni me pajisjet Apple kanë qëndruar gjithmonë mbi konkurrencën. Mac trackpads janë ende një delikatesë në krahasim me konkurrencën. IPhone i parë i demonstroi botës potencialin e një ekrani prekës të vërtetë, pasi Steve Jobs u tha: "Ju më kishit në scroll".

Gjestet dhe ndërveprimet me pajisjet tona janë bërë vetëm më të mira. Ne kemi gjithnjë e më shumë gjeste, kemi 3D Touch dhe Force touch, kemi Siri, etj. Dhe, me lajmet e fundit nga Bloomberg, Duket se do të kemi një mënyrë të re të bashkëveprimit.

Thashethemet flasin për një ekran të aftë për t’iu përgjigjur gjesteve, njësoj si tani, por nuk ka nevojë të prekni ekranin. Duket se nuk do të ishte një sensor ose një aparat fotografik që sheh lëvizjet që bëjmë, por vetë ekrani që zbulon gishtin pa qenë nevoja ta prekni.

Më kujton se si Surface Pro zbulon stilolapsin tuaj përpara se maja të prekë ekranin. Si shumë teknologji të tjera, duket se markat e tjera e kanë provuar më parë dhe kanë kaluar pa dhimbje dhe lavdi.

Edhe kështu, nëse arrin ky iPhone me një ekran "pa prekje" - i cili përflitet për dy vjet nga tani - kjo do të nënkuptojë, për shembull, të jetë në gjendje të përdorë raste të vërteta të iPhone. Nuk do të ishte më e nevojshme që mbrojtja e ekranit t'i përgjigjej, pasi gjestet mund të mbërrinin përmes një plastike transparente.

Së bashku me ekranet që i përgjigjen gjesteve të ngushta, por pa prekur, ka zëra për një ekran të lakuar. Por nuk është se si e imagjinoni. Kur dëgjoni një ekran të lakuar, është e pashmangshme të mendoni për Samsung Galaxy dhe skajet anësore të tij të rrumbullakosura. Duket se nuk do të ishte kështu. Apple do të mendonte të lakonte ekranin gjatë gjithë gjatësisë së tij, nga maja në fund, duke lënë konkave qendrore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.