Apple ndan një rregullim për njoftimet e gabuara të privatësisë me AirTags

Apple AirTag

Ka një vit që ne kemi në posedim të AIRTAG. Një pajisje që dukej sikur nuk do të vinte kurrë pasi ishte gjithmonë në buzët e të gjitha thashethemeve, por Apple hezitonte t'i lansonte ato. Tani jetojmë me ta dhe i përdorim për të gjetur gjithçka që na vjen në mendje. Por kujdes, mos harroni se ato nuk duhet të përdoren për të gjurmuar njerëzit... Sot ju sjellim një gabim të lidhur me iPhone, dhe duket se disa përdorues do të marrin njoftime se një AirTag po i gjurmon gabimisht. Vazhdoni të lexoni se ne ju tregojmë të gjitha detajet.

I saj njoftimet "fantazmë". dhe është se ato nuk prodhohen nga një AirTag, ky paralajmërim është i gabuar, por padyshim që shkakton frikë dhe siklet tek përdoruesi që e merr atë. Sipas raportimeve të këtyre njoftimeve “fantazmë”, Airtags në fjalë kryejnë lëvizje me modele të ngjashme që dalin nga përdoruesit që kanë marrë njoftimin. Diçka nuk shkon që nga ato AirTag do të "fluturonte" rreth përdoruesve dhe madje edhe nëpër mure. Por Apple ka dashur të ofrojë një zgjidhje të përkohshme për këto probleme përmes një njoftimi për shtyp që gjithashtu siguron që AirTag-ët të jenë të sigurt.

Dhe duket se gjithçka duket se lidhet me afërsinë e rrjeteve Wi-Fi pranë iPhone, domethënë iPhone ngatërron rrjetet Wi-Fi me AirTags dhe lëshojnë paralajmërimin se jemi duke u monitoruar. Si ta rregulloni atë? Zgjidhja e përkohshme e Apple është të rivendosni shërbimet e vendndodhjes së pajisjes sonë në mënyrën e mëposhtme: Cilësimet > Privatësia > Shërbimet e vendndodhjes dhe çaktivizoni çelësin kur Wifi është i aktivizuar në iPhone. Nuk është çudi që Apple përfundon duke lëshuar një përditësim të ri në javët e ardhshme për të rregulluar këtë defekt. Dhe ju, a keni marrë ndonjë njoftim të ngjashëm? Ju lexuam...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.