Apple prek përsëri ikonën e baterisë në iOS 16 Beta 6

bateri

Apple sapo lançoi IOS 6 Beta 16 dhe përsëri retushon një nga risitë e saj më të diskutueshme: përqindjen e baterisë në shiritin e statusit.

Vetëm një javë më parë Apple publikoi iOS 16 Beta 5 me një lajm surprizë për të gjithë: ikona e baterisë në shiritin e statusit tani përfshin një numër që tregon përqindjen e mbetur. Kjo veçori, e pranishme në iPhone deri në 8, u zhduk me ardhjen e iPhone X dhe "notch"-in e tij karakteristik që vazhdon ende në iPhone 13. Megjithatë, si çdo risi në Apple, përqindja e baterisë së re nuk është përjashtuar nga polemika dhe ka qenë objekt i kritikave dhe lavdërimeve joproporcionale.

Le të jemi të arsyeshëm, është një risi e denjë për vetëm disa rreshta në një artikull për iOS 16, por si në Apple gjithçka zmadhohet për mirë dhe për keq, sepse janë shkruar mijëra e mijëra fjalë për përqindjen e lumturisë. Dhe sot, me ardhjen e Beta 6 të re të iOS 16, ka ndryshime në këtë funksionalitet, edhe pse me siguri jo siç prisnit. Tani mund të aktivizoni modalitetin me energji të ulët pa pasur nevojë të shfaqni përqindjen, diçka që ishte e detyruar më parë.

Dhe është se një nga kritikat më të përhapura për mënyrën se si Apple tani tregon baterinë e saj është se ajo shfaqet gjithmonë si e mbushur, edhe pse përqindja tregon 50%. Vetëm kur bateria të bjerë nën 20% do të duket pothuajse bosh me baterinë në të kuqe. Të shumtë janë ata që kanë publikuar zgjidhje të mundshme në rrjetet sociale në mënyrë që bateria të zbrazet gradualisht në ikonë dhe përqindja të lexohet në mënyrë perfekte nga përdoruesit. Por tani për tani ne do të duhet të presim për Betën e ardhshme për të parë nëse Apple gjithashtu e sheh atë në të njëjtën mënyrë si përdoruesit dhe vendos ta korrigjojë atë, ose thjesht po përballemi me një tjetër "është se ju e kapni gabim"


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.