Apple nis studimin për të zbuluar COVID-19 me Apple Watch

EKG në Apple Watch Series 6

Ne kemi vuajtur nga pandemia COVID-119 për më shumë se një vit dhe duket se nuk do të mbarojë kurrë ... Problemet me vaksinat, problemet me politikat e kontrollit, lajme të pafundme që nuk na japin asnjë lehtësim përballë kësaj pandemie që është aq e vështirë për ne që ndikojmë. Por përballë kaq shumë lajmeve të këqija, ne gjithmonë kemi një shpresë të çuditshme. Sot Apple sapo ka lëshuar një studim të ri në të cilin do të përdorë Apple Watch për të zbuluar herët infeksionin e mundshëm të COVID-19. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet në lidhje me këtë studim të ri nga Apple për zbulimin e COVID-19.

Ndërsa ne ju themi, Apple ka dashur të nisë një studim të ri (Interesi i kompanisë për të përdorur Apple Watch për të zbuluar probleme shëndetësore është i njohur tashmë) me të cilin zbulojnë sëmundjet e frymëmarrjes, përfshirë COVID-19 ose gripin, një studim që do të kryhet në Shtetet e Bashkuara në bashkëpunim me Universiteti i Uashingtonit dhe Studimi i Gripit të Seattle, dhe kjo do të zgjasë gjashtë muaj. Përmes Universiteteve dhe aplikacionit Apple Research, thirrja do të fillojë që përdoruesit të aplikojnë. Nëse janë të zgjedhurit do të pajisen me një Apple Watch që do të mbledhë të dhëna për shëndetin dhe aktivitetin e tyre. Ata gjithashtu do të duhet të kryejnë sondazhe (javore dhe mujore) përmes Apple Research në iPhone e tyre në lidhje me simptomat e frymëmarrjes dhe stilin e jetës.

Nëse përdoruesi është i infektuar gjatë studimit, do të sigurohet një provë PCR falas. për të krahasuar të dhënat e gjeneruara përmes Apple Watch. Dhe është se sensorët më të fundit të Apple Watch mund të na tregojnë shumë se si jemi. A Studimi i malit Sinai zbuloi se Apple Watch është i aftë të parashikojë një diagnozë pozitive të COVID-19 deri në një javë para testit PCR. Dhe ti, A do të merrnit pjesë në një test të ngjashëm në Evropë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.