Apple nuk do të hapë çipin NFC për palët e treta pas kërkesës së bankave Australiane

Apple-paguaj-Australi

Disa javë më parë ju informuam për ankesën që tre bankat kryesore Australiane kishin sjellë përpara gjykatës së konkurrencës së vendit për tu përpjekur Apple hap përdorimin e çipit të saj NFC për palët e treta, të paktën në vendin tuaj, pasi kufizon konkurrencën e lirë dhe gjithashtu kufizon përdorimin vetëm në aplikacionet që Apple dëshiron. Nëntorin e kaluar Apple Pay mbërriti në Australi nga American Express dhe që atëherë asnjëri nga tre bankat kryesore të përfshira në këtë ankesë nuk e kanë përvetësuar këtë teknologji, e cila ka kufizuar shumë përdorimin e kësaj teknologjie pagese në vend.

Më në fund dhe pas disa javësh, Apple i është përgjigjur kërkesës së gjykatës së konkurrencës të vendit në të cilin argumenton dhe justifikon arsyet pse kurrë nuk do të hapë çipin e pagesës NFC për palët e treta. Sipas Apple masat e sigurisë kur përdorni çipin NFC për të bërë pagesa janë shumë të larta, masa që do të ulen në aplikimet e palëve të treta që nuk janë të dizajnuara posaçërisht duke ndjekur protokollet e sigurisë që Apple përdor në Apple Pay.

Duke lënë mënjanë arsyet teknike, Apple ka përfituar nga letra për të kritikuar idenë e vogël që kanë bankat për mënyrën se si funksionon Apple Pay dhe që ata vetëm e shohin atë si një kërcënim që mund të zvogëlojë të ardhurat që ata marrin nga pagesa me karta krediti ose debiti. Për më tepër, ata të Cupertino pohojnë se bankat duan të pengojnë ardhjen e Apple Pay në vend ndërsa ata përgatiten të fillojnë shërbimet e tyre për të cilat kanë nevojë për përdorimin e chip NFC.

Në fund ata që dëmtohen gjithmonë nga këto probleme janë përdoruesit, përdoruesit të cilët nuk mund të shtojnë kartat e tyre në aplikacionin Wallet nëse është nga një prej tre bankave kryesore Australiane, e cila pjesërisht përfiton American Express, e cila po fiton një numër të madh të klientëve të rinj që janë të etur të përdorin Apple Pay për të bërë pagesat tuaja të rregullta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.