Apple përditëson firmware AirTag në mënyrë të vazhdueshme

Apple AirTag

Sot, e enjte, një e re versioni i ri i firmuerit AirTag. Si zakonisht në kompani, nuk kemi asnjë informacion për të rejat që sjell ky përditësim. Me AirTags, çdo përditësim është një mister.

Dhe një tjetër çështje "misterioze" është mënyra se si do të kryhet përditësimi. në mënyrë të stivosur. ai fillon sot për disa njësi dhe do të përfundojë më 13 maj, me 100% të pajisjeve të përditësuara. Pra, mos u shqetësoni, dhe AirTag-et tuaja do të bien sa herë që...

Vetëm pak orë më parë, Apple publikoi një përditësim të ri të firmuerit për AirTag-un e saj. Kështu që në ditët në vijim do të kalojmë nga versioni aktual 1.0.291 në versionin e ri 1.0.301. Dhe kini kujdes që thashë "në ditët në vijim".

Si zakonisht në përditësimet e gjurmuesve të Apple, ata nga Cupertino zakonisht nuk na informojnë për lajmet që përfshijnë në shënimet e tyre të zakonshme në lidhje me përditësimet, siç është rasti me shumicën e pajisjeve të kompanisë. Pra edhe një herë do të mbetemi pa e ditur se çfarë përmirësimesh përfshin ky version i ri.

Dhe këtë herë, përditësimi do të kryhet gradualisht për të gjitha pajisjet në planet. Përditësimet e AppleSW tregon në llogarinë tuaj Twitter se firmware-i i ri do të arrijë një për qind të përdoruesve për herë të parë sot. Do të arrijë 3 për qind të përdoruesve më 25 maj dhe 9 për qind më 13 maj. Nisja duhet të përfundojë për të gjitha njësitë operative më XNUMX maj.

Kjo do të thotë nëse gjurmuesit tuaj janë tashmë në versionin 1.0.301, ata tashmë po ekzekutojnë softuerin më të fundit nga Apple. Nëse jo, mos u dëshpëroni më së voni më 13 maj duhet t'i keni të përditësuara.

Ndonjëherë Apple e përdor këtë sistem të përditësimit të pajisjes në mënyrë të shkallëzuar. Nuk e bën këtë, aq më pak për të mos ngopur serverët e tij, pasi madhësia e firmuerit AirTags është qesharake nëse e krahasojmë me përditësimet e zakonshme të një iPhone ose iPad, dhe nuk po flasim më për një Mac.

Me këtë mënyrë të përditësim gradual, Apple mund të reagojë shpejt dhe të shtyjë një përditësim problematik përpara se të arrijë të gjithë disqet. Kështu që ne do të jemi të duruar dhe do të presim disa ditë për të parë nëse gjurmuesit tanë janë përditësuar.

Si të kontrolloni nëse AirTag-u ynë është përditësuar

Në të njëjtën mënyrë që ndodh me AirPods, Apple nuk ju lejon të "detyroni" pajisjen tuaj të përditësohet. Thjesht mbajeni afër iPhone tuaj dhe prisni që përditësimi të bëhet automatikisht.

Ajo që mund të bëni është të shihni nëse e ka bërë tashmë këtë, në një mënyrë shumë të thjeshtë. Hapni aplikacionin Find My në iPhone, iPad ose Mac tuaj. Zgjidhni skedën e emërtuar "objekte". Zgjidhni AIRTAG për të cilat dëshironi të shihni më shumë detaje. Prekni ikonën e baterisë poshtë emrit AirTag dhe numri serial dhe versioni i firmuerit do të shfaqen. Thënë kështu, do të shihni firmware-in e ri 1.0.301 përpara datës 13 maj. Për momentin, të miat nuk janë përditësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.