Apple prezanton burime të reja për nxënësit dhe mësuesit e kopshteve dhe shkollave fillore

Burimet e Apple për mësuesit dhe studentët

Apple gjithmonë ka kaluar një pjesë të kohës duke u përpjekur të përkthejë trajnimin në programimi në të gjithë botën. Në fakt, ka shumë studime që demonstrojnë përfitimet e të mësuarit për të programuar, përfshirë zhvillimin e krijimtarisë ose përmirësimin e aftësisë për të zhvilluar të menduarit llogaritës. Nën program Programim për të gjithë, mollë ka prezantuar burime të reja për mësuesit dhe nxënësit parashkollorë për t'i inkurajuar ata të bëjnë hapat e tyre të parë në botën e programimit. Përveç kësaj, është krijuar një aktivitet i ri i fokusuar në prototipizimi i aplikacioneve të reja dhe krijuese duke e bërë atë të përkojë me Javën Evropiane të Programimit.

Programimi vazhdon vrullin e tij përmes burimeve nga Apple

Përmes aktiviteteve tërheqëse dhe shpesh jashtë ekranit, nxënësit në klasat K-XNUMX do të diskutojnë, zbulojnë dhe luajnë për të mësuar bazat e programimit përmes lëndëve si shkenca, arti, muzika dhe edukimi fizik.

Apple ka publikuar të vetat udhëzues i ri i veprimtarisë për fëmijët parashkollorë në lidhje me programin 'Programimi për të gjithë'. Përmes aktiviteteve të ndryshme, mësuesit do të jenë në gjendje të prezantojnë më të vegjlit në botën e programimit me Swift, gjuhën programuese të Apple dhe aplikacionin mbështetës Swift Playground. Ky udhëzues tani bashkohet me të gjithë ata që janë në dispozicion nga viti më i ri deri në vitin e dytë të ESO. Nga viti i tretë i ESO ata tashmë kanë librin 'Zhvillo në Swift', me përmbajtje më të avancuar që u lejon atyre të thellojnë zhvillimin e tyre.

Udhëzuesi përmban aktivitete përmes trajnimit joformal që lidhen me programimin me aktivitetet e jetës së përditshme. Përveç kësaj, Apple synon që aktivitetet e saj të integrojnë gjithashtu ndjenjat, emocionet dhe mjetet e ndërgjegjes që do t'i lejojnë të vegjlit të zhvillojnë gjithashtu të mësuarit e tyre social-emocional.

Ardhja e WWDC 2021 është e afërt

Studentët do të mësojnë të identifikojnë problemet reale dhe më pas të planifikojnë, prototipojnë dhe konvertojnë zgjidhjet krijuese në gjuhë programimi. Ky aktivitet gjithashtu i ndihmon studentët të kenë mendim kritik për krijimin e aplikacioneve gjithëpërfshirëse për të gjithë dhe fut tek ata një pasion për të inovuar.

Apple gjithashtu ka përdorur Javën Evropiane të Programimit për të nisur aktivitetin e saj Dizajni i Aplikacioneve Gjithëpërfshirëse. Ky sesion njëorësh i lejon studentët të kthejnë idetë e tyre në aplikacione, duke u fokusuar mbi të gjitha në aksesueshmërinë dhe përfshirjen, siç komentoi Apple në Njoftimi për shtyp dërguar disa orë më parë. Më në fund, edhe Apple ka përditësuar aplikacionin e tij Detyrat e shtëpisë duke integruar funksione të reja të tilla si kartat e klasës së fundit, një mjet i fuqishëm që do të përdoret nga mësuesit për të analizuar rezultatin e një klase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.