Apple patenton një sistem për të "montuar" një selfie në grup të largët

selfie

Kushton shumë në ditët e sotme për një aplikacion të ri që na befason të shfaqemi në botën e fotografisë dixhitale. Ka qindra aplikacione për smartphone me funksione të pafundme, ndryshime, filtra dhe marrëzi të ndryshme shndërroj një fotografi kapur me iPhone tonë.

Epo, e vërteta është se patenta e re që Apple ka marrë më ka befasuar: të jem në gjendje të bëj një selfie në grup pa qenë i pranishëm. Nëse jetoni në Cuenca dhe keni një mik në Tokio dhe një tjetër në Paris, mund të dilni së bashku në një selfie në grup. Merre tani.

Këtë 2 qershor, shtëpia e patentave amerikane i ka dhënë Apple të vetën patentë Nr. 10.672.167.B2 me titull «gjenerator selfie i grupit sintetik« Me këtë titull të çuditshëm, tashmë mund të mendohet se për çfarë bëhet fjalë kjo patentë.

Ajo shpjegon një metodë për të bërë foto në grup pa pasur nevojë që këta njerëz të jenë së bashku. Një përdorues përmes iPhone ose iPad i tij, do t'u dërgonte një ftesë njerëzve me të cilët ai dëshiron të bëjë një foto dhe kur e pranon atë, një kornizë do të dalë dhe ata do të tregohen se ku duhet të vendosen, dhe aplikacioni do të montohet automatikisht.

patentë

Patenta shpjegon procesin e marrjes së selfies në grup pa qenë i pranishëm.

Dokumenti mund të jetë një fotografi, video ose transmetim i drejtpërdrejtë. Pasi të kenë bërë selfie në grup, anëtarët e fotos mund ta modifikojnë atë, për shembull, ndryshimi i pozicionit të njerëzve që shfaqen në të.

Apple tashmë e paraqiti këtë patentë në 2018, por deri në këtë 2 qershor, nuk është dhënë zyrtarisht. Ashtu si me qindra patenta, dhënia nuk do të thotë që kompania më në fund do ta bëjë këtë ide një realitet, dhe ajo thjesht mund të paraqitet pa u bërë një projekt.

El kostoja e patentimit të një ideje është shumë e vogël. Të gjitha kompanitë patentojnë mijëra projekte në vit pa u përkthyer në ndonjë gjë të prekshme në fund të fundit. Por ata preferojnë të bëjnë dokumentet burokratike, për çdo rast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.