Apple patenton një pajisje karikimi pa tel

patentë-pa tel-akuzuar

Zyra e Patentave dhe Markave të SHBA ka botuar një aplikacion për patentë Apple që detajon se si mund të duket dhe funksionojë një stacion i mundshëm i karikimit pa tel. Ndërsa vetë patenta detajon teknikat e përgjithshme dhe një pajisje me një sipërfaqe të lakuar dhe cilindrike, nga Patjetër Apple Vihet re se mënyra të ndryshme të krijimit të hapësirës induktive të prodhuar nga vetë ngarkesa janë gjithashtu të hollësishme. Kjo do të konfirmonte që me këto mjete janë duke u zhvilluar pajisje që rimbushin pajisjet e tjera pa tel.

Përshkrimi i funksionimit dhe mënyra se si mund të rimbushet një pajisje përfshin ilustrime të ndryshme të stacionit të karikimit të përdorur për të siguruar rrymë elektrike përmes induksionit. Apple specifikon gjithashtu se ky stacion wireless mund të përfshijë një sipërfaqe transparente elektromagnetike për pajisjen që do të karikohet. Në këtë mënyrë, ajo do të lejonte që pajisja të vendoset direkt në stacion dhe të marrë ngarkesën siç duhet. Në patentë vërehet gjithashtu se ky mjet i ri do të përfshinte një lidhës USB për të lidhur stacionin me një burim të jashtëm energjie.

Aplikimi për këtë patentë ishte përfunduar shumë kohë më parë, në vitin 2015, dhe e bën të qartë se ekipet inxhinierike të Apple vazhdojnë të theksojnë kërkimin e sistemeve pa tel për t'i zbatuar ato në rimbushjen e pajisjeve të tyre. Që kur iPhone i parë doli në treg, Apple ka zhvilluar këtë lloj teknologjie dhe ka hartuar patenta në stacionet e karikimit pa tel, gradualisht duke iu afruar fushës së MRI për karikimin pa tel. Në fillim të vitit, kishte zëra që sugjeronin se iPhone 7 tashmë do të sillte këtë teknologji të karikimit pa tel. Sidoqoftë, kjo karakteristikë nuk është përfshirë përfundimisht dhe mungesa e kabllove është kufizuar në kufje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ngaZisc dijo

  Kam një pyetje, kështu që në Spanjë më 16 mund të blini një iphone 7 plus?

  Ju faleminderit.

  1.    Norbert addams dijo

   Nëse jeni me fat të gjeni stokun e modelit, kapacitetit dhe ngjyrës që dëshironi, po. Nga ana ime, dhe duke parë katastrofën që ishte rezervimi (i papërshtatshëm për Apple) e bleva atë në mënyrë që të më arrijë nga data 26. Ngjyra e zezë duket të jetë e kërkuar ...

 2.   Norbert addams dijo

  Gjëja e karikimit pa tel është në rregull.

  Por derisa të na lejojë të përdorim telefonin siç bëhet tani me atë të lidhur me një kabllo, për pjesën time unë kaloj.

  Unë kam pasur disa telefona me karikim pa tel, dhe nëse gjatë karikimit merrni një telefonatë, ose vendosni të gjithë grupin në veshin tuaj, ose ndërpritni karikimin; E njëjta gjë nëse doni të dërgoni një email ose të shihni një mesazh që ju ka arritur.

  Nëse lejon një lehtësi lëvizjeje dhe vazhdon ngarkimin, do të ishte një risi interesante, por as nuk e di nëse do të jetë e mundur teknologjikisht dhe teknologjikisht. Shpresojmë që ata të bëjnë atë që bëjnë shpesh: të marrin diçka që ekziston dhe t'i japin një mijë kthesa derisa të bëhet diçka e shkëlqyeshme.

  Pra, nëse dua karikim pa tel.

  Një përshëndetje