Apple patenton sensorin e saj optik të gjurmëve të gishtave të integruar në ekran

Ka shumë dilema që fillojnë të shfaqen gati 10 muaj pas iPhone-it të ri. Gara me ritëm të shpejtë për sensorët dhe teknologjitë më të mira tani është shumë më e shpejtë. Thashethemet sugjerojnë që telefonat e ardhshëm të Apple mund të integrojnë një sensor në ekran për të qenë në gjendje t'i zhbllokojnë ato me gjurmën e gishtit. Ky thashethem fillon të rritet në intensitet pas takimit Apple ka patentuar sensorin optik të gjurmëve të gishtave të integruar në ekran. Në këtë mënyrë fillojnë spekulimet se cilat pajisje do ta mbajnë atë dhe cilat teknologji mund të bien gjatë rrugës.

A do të shohim Touch ID dhe Face ID të bashkëjetojnë në të njëjtën pajisje?

La patentë Ajo mban emrin "Pajisja elektronike që përfshin funksionimin vijues të nëngrupeve të burimeve të dritës ndërsa merr të dhëna nga imazhet biometrike dhe metodat e ngjashme". Kjo do të thotë që një pajisje e aftë për të kryer dy funksione të njëkohshme është patentuar. Kjo është, ekrani do të lejojë hyrjet dhe daljet e informacionit. Nga njëra anë, rezultatet sepse ato tregojnë përmbajtjen që rrjedh nga procesori dhe sistemi operativ i vetë pajisjes. Nga ana tjetër, risia është në shënimet që do të ishin të dhëna biometrike të imazhit, ose çfarë do të ishte e njëjta: gjurmët tona.

Un dispositivo electrónico puede incluir una capa de cubierta dieléctrica que define una superficie de detección de dedos y al menos un sensor de imagen óptico debajo de la capa de cubierta. El dispositivo electrónico también puede incluir al menos un elemento óptico asociado con al menos un sensor de imagen óptico. Las fuentes de luz pueden estar debajo de la capa dieléctrica y pueden funcionar selectivamente en subconjuntos de fuentes de luz. Un controlador puede configurarse para operar secuencialmente subconjuntos adyacentes respectivos de fuentes de luz mientras adquiere datos de imagen biométrica del al menos un sensor de imagen óptico.

Kjo patentë e sjell Apple më afër mundësisë së integroni Touch ID në ekranin e pajisjeve tuaja. Kjo jo vetëm që do të lejonte të bëhej përparim në siguri, por edhe në zvogëlimi i elementeve brenda «shasisë» të celularëve të tyre. Kjo është, duke eleminuar elemente nga brendësia e produkteve, ju zvogëloni trashësinë e tyre, duke zvogëluar trashësinë.

Sidoqoftë, tani dilema e Apple duhet të jetë vetvetja bashkëjetesa e Touch ID dhe Face ID në të njëjtën pajisje është e vlefshme dhe nëse do t'ia vlente. Sipas mendimit tim, teknologjikisht do të siguronte një verifikim të vërtetë me dy hapa për integrimet e mundshme të elementeve më konfidenciale siç është DNI ose të dhëna më të ndjeshme. Përveç kësaj, duke pasur një numër më të madh të mjeteve të sigurisë është përdoruesi ai që do të vendosë se çfarë dhe kur ta përdorë atë. Çfarë preferoni: Touch ID ose Face ID?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.