Apple prezanton iPhone 13 dhe iPhone 13 mini

iPhone 13

Pasi na tregoi iPad dhe iPad mini të ri, Tim Cook dhe ekipi i tij ndoqën skenarin e fjalës së tij kryesore duke na treguar gamën e re të iPhone 13.

E vërteta është se ai nuk ka paraqitur asgjë që ne nuk e dinim tashmë me të gjitha thashethemet që kanë rrjedhur këto ditë. Me të njëjtin dizajn të jashtëm si 12, risitë e tij janë brenda, të cilat janë të shumta. Ajo vjen në pesë ngjyra. Le të shohim se çfarë lajmi na ofron.

Tim Cook dhe ekipi i tij sapo na prezantuan me gamën e re të iPhone standarde: iPhone 13 dhe iPhone 13 mini. Le të shohim se çfarë lajmi sjell.

Për të filluar, një pamje e jashtme shumë e ngjashme me atë aktuale, me kornizë alumini, dhe në pesë ngjyra: E zezë, argjendtë, blu, rozë dhe e kuqe. Ekrani ka një shtresë të jashtme të mburojës qeramike që e bën atë super rezistente ndaj goditjeve dhe gërvishtjeve.

Niveli i diskutueshëm i përparmë nuk zhduket, por zvogëlon madhësinë e tij me 20% duke grupuar kamerën e përparme dhe të gjithë sensorët e saj në një hapësirë ​​më të vogël. Eshte dicka. Paneli i ri OLED i ekranit, Super Retina XDR e bën atë 28% më të ndritshëm se iPhone 12 aktual.

Siç pritej, iPhone 13 i ri dhe iPhone 13 mini kanë një procesor të ri. A15 Bionic me 6 bërthama i cili është 50% më i shpejtë se A14 aktual në iPhone 12. Ka GPU për grafikë me 4 bërthama dhe një motor nervor të avancuar 16 bërthama.

Të gjithë këta përpunues i bëjnë proceset më të komplikuara, siç janë funksionet e avancuara Siri, lojërat më të kërkuara, ose përpunimi i imazheve të kapura nga kamerat bëhen shumë më shpejt dhe më rrjedhshëm.

Kamerat janë përmirësuar gjithashtu. Kamera e re Wide Angle ka një sensor 12 MP dhe kap 47% më shumë dritë sesa kamera aktuale iPhone 12. Ai monton stabilizuesin e ndërrimit të sensorit që u prezantua vitin e kaluar në iPhone 12 Pro, duke rritur kështu stabilizimin e imazhit.

Dhe një nga risitë më të habitshme që paraqesin kamerat e iPhone 12 është regjistrimi i videove në modalitetin e kinemasë. Me këtë mënyrë të kapjes, iPhone është në gjendje të alternojë fokusin automatikisht. Falë sensorit LiDAR dhe përpunimit të imazhit në kohë reale, modaliteti i kinemasë alternon automatikisht fokusin e sekuencës. Gjithashtu mund të detyrohet ta bëjë këtë me dorë duke prekur pikën e fokusit në ekran. E gjithë kjo, e kapur në DolBy Vision HDR.

Lidhshmëria 5G gjithashtu është përmirësuar. Frekuencat e pajtueshme me 5G janë zgjeruar. Apple siguron pajtueshmëri të plotë 5G për më shumë se 200 kompani nga 60 vende të ndryshme.

Bateria gjithashtu është rritur disi në madhësi, duke fituar gjithashtu njëfarë autonomie. IPhone 13 i ri ka më shumë se 2 orë shtesë autonomie në krahasim me iPhone aktual 12. iPhone 13 mini, fiton një orë e gjysmë në krahasim me iPhone 12 mini.

Kapacitetet e iPhone 13 të ri janë 128 GB, 256 GB dhe 512 GB. Çmimet fillojnë nga 799 dollarë për 13 GB iPhone 128 dhe 699 dollarë për 13 GB iPhone 128 mini. Që nga kjo e Premte, ato mund të rezervohen, me dërgesa të planifikuara nga e Premtja, 24 Shtator.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.