Apple prezanton "Spark" një seri dokumentare që eksploron origjinën e këngëve

Shkëndija - Cuco

Apple sot nisi një seri të re dokumentarësh në YouTube të quajtur Shkëndijë, e cila eksploron 'historitë e Origjina e disa prej këngëve më të rëndësishme në kulturë dhe udhëtimet krijuese pas tyre ”siç mund të lexojmë në përshkrimin e kësaj videoje të parë.

Episodi i parë luan me yje Këngëtar-kompozitori dhe artisti indie vizionar meksikan-amerikan, Cuco, ka një kohëzgjatje gati 8 minuta dhe shpjegon se si i jep jetë këngës, nga nota e parë në të fundit dhe si kënga Nen diellAtij iu desh më shumë se një vit.

Marrëdhënia e Apple me muzikën është e gjatë dhe historike, dhe kjo seri e fundit është një shembull tjetër i kësaj. Isshtë e habitshme që Apple nuk e ka publikuar këtë seri dokumentarësh direkt në Apple Music, ku mund të gjejmë dokumentarë të ndryshëm që lidhen me muzikën.

Isshtë gjithashtu goditëse që Apple Music nuk përmendet në asnjë moment Platforma e muzikës streaming e Apple, përtej lidhjes tipike që Apple përfshin në të gjitha videot e saj me këngët që tingëllojnë në video ose skedën e artistit në platformë.

Gjithashtu, në detajet e videos, Apple ka përfshirë lidhje, përveç faqes së Cuco në Apple Music dhe këngës Under The Sun, faqes së tij të internetit, kanalit të tij në YouTube dhe llogarive të tij në Instagram dhe TikTok.

Kënga iu referua në episodin e parë të serisë Spark është lansuar një javë më parë në tregMe Videoja është në dispozicion në kanalin e këtij artisti në YouTube dhe ka grumbulluar mbi 350.000 shikime që nga ky shkrim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.