Apple bëri 21% të procesorëve të smartfonëve në 2015

Koncepti A9 që nuk është bërë kurrë

Sipas kompanisë Strategy Analytics, mollë qëndroi me të Norma e tregut prej 21% për procesorët e smartphone-ve në vitin 2015. Në këtë seksion, kompania e drejtuar nga Tim Cook ngrihet në sirtarin e tretë të podiumit vetëm pas MediaTek, me 19% dhe Qualcomm, i cili ra 10 pikë dhe qëndroi në 42%. Procesorët Snapdragon të Qualcomm përdoren në një numër të madh të telefonave inteligjentë, por 2015 ishte një vit i konkurrencës së madhe për procesorët dhe kompanitë si Samsung kanë arritur të dërgojnë dy herë më shumë patate të skuqura sesa ato të dërguara në 2014.

E ardhmja nuk duket se premton shifra më të mira për Qualcomm, pasi një kompani shumë e rëndësishme në tregun e procesorëve, Intel patën një rritje prej 66% në 2015, që tregon se prodhuesit po interesohen për përpunuesit e tyre. Sidoqoftë, procesorët Intel ishin të pranishëm vetëm në 1% të telefonave inteligjentë në 2015, që nuk do të thotë se ata nuk duhet të merren parasysh për të ardhmen.

Përqindje-procesorë-smartphone

Por sa i përket tabletaApple ishte, deri tani, kompania që prezantoi më shumë procesorë në treg. Siç mund ta shihni në imazhin vijues, përpunuesit e kompanisë Cupertino mbajtën 31% e pjesës së tregut, deri në dyfishimin e 16% të ndjekësit më të menjëhershëm të saj, Qualcomm.

përqindës-përpunues-tableta

Në pozitën e tretë ishte Intel, me 14%. MediaTek, megjithëse nuk shfaqet më në tabelë, qëndroi shumë afër vendit të tretë të Intel.

2015 ishte viti i parë që prezantoi një rënie vjetore e patate të skuqura tabletash. Sipas Strategy Analytics, arsyet për këtë rënie janë dy: e para është që përdoruesit po zgjedhin gjithnjë e më shumë për ato që quhen phablets ose tableta, diçka që unë nuk e ndaj, pasi që këto pajisje kanë një ekran që është gjysma e atyre që përdorin tableta dhe nuk mendoj se janë një zëvendësues i mirë. Arsyeja e dytë që na jep kompania që bëri studimin më duket logjike: përdoruesit i mbajnë tabletët më gjatë se sa telefonat. Pa shkuar më tej, unë kam një vëlla i cili ende përdor një iPad 2 dhe unë vetë mbaj iPad-in tim 4, duke marrë parasysh vetëm një ndryshim në iPad Air 3.

Në çdo rast, shifrat janë aty dhe është mahnitëse sesi një kompani që prodhon vetëm procesorë për produktet e saj mbetet me 21% të tregut në smartphone dhe 31% në tabletë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.