Apple punon me Intel për të zhvilluar një modem 5G në iPhone

Apple është "përfshirë" në bisedime me Intel për zhvillimi i modemit 5G të gjeneratës tjetër për modelet e ardhshme të iPhone. Konkretisht, inxhinierët e Apple kanë pasur biseda "të kufizuara" me inxhinierët Qualcomm në lidhje me zhvillimin e modemit 5G.

Raporti i botuar nga Kompania Fast detajet që Apple po përpiqen shumë të përdorin brezin 5G të Intel në iPhone të ardhshëm. Kjo pasi inxhinierët në kompaninë Cupertino besojnë se modemi 5G i Intelit do t'i përshtatet më mirë kërkesave tuaja për iPhone të ardhshëm. Në fakt, modemi 5G i Qualcomm ka karakteristika më të specializuara të transportuesit që shumë besojnë se nuk do të përqafohen nga transportuesit me 5G.

Rastësisht, Intel kohët e fundit njoftoi se ka përfunduar me sukses një thirrje të plotë 5G nga fundi në fund mbi modemin e saj 5G, i cili është një 'moment historik në zhvillimin e tij'. Prodhuesi i çipave ka mijëra inxhinierë që punojnë në modemin e tij 5G me objektivin e tij kryesor është të sigurojë një fitore për të furnizuar një modem 5G për iPhone të ardhshëm.

Gjithashtu mbani në mend se Apple është mbyllur në një betejë ligjore shumë milionëshe kundër Qualcomm për praktikat e saj të padrejta të biznesit. Kompania madje bëri që partnerët e saj të zinxhirit të furnizimit të ndalojnë të paguajnë tarifa për Qualcomm për t’i bërë presion. Becauseshtë për shkak të kësaj marrëdhënie të tensionuar që Apple po punon ngushtë me Intel pasi dëshiron të zvogëlojë varësinë e saj nga Qualcomm.

Sa i përket Intel, të dëshpëruar për të përparuar në tregun e smartphone pas përpjekjeve të shumta të pasuksesshme, kështu që ju jeni gati të personalizoni patate të skuqura tuaj në përputhje me kërkesat e Apple. Të dy kompanitë po punojnë së bashku për të krijuar një SoC që përmban një modem Intel të integruar. Ai do të projektohet bashkë nga Apple dhe Intel dhe do të prodhohej në objektet e këtyre të fundit.

“Qëllimi përfundimtar, raportojnë burimet, është zhvillimi i modemit të Intelit në një sistem të integruar në-çip (SoC) që do të përmbajë CPU, GPU dhe përbërës të tjerë për iPhone. Sistemi SoC do të projektohet nga Intel në bashkëpunim me Apple dhe do të prodhohej në një strukturë Intel. "

Një iPhone me një modem 5G do të ishte në gjendje të ofronte shpejtësi gigabit të shkarkimit dhe vonesë më të ulët mes një mori përmirësimesh të tjera. Sidoqoftë, rruga për në 5G është akoma shumë shkëmbore dhe kërkon shumë R&D dhe investime nga operatorët dhe prodhuesit e smartphone-ve. Madje, në rastet më të mira, kemi akoma nja dy vjet për të bërë në mënyrë që telefonat inteligjentë 5G dhe rrjeti të funksionojnë drejtpërdrejt në një pjesë të konsiderueshme të tregut.

Kompania që drejton Tim Cook, në fakt, ju tashmë keni lejet e nevojshme për të punuar dhe testuar këto rrjete të reja nga Komisioni Federal i Komunikimit i Shteteve të Bashkuara verën e kaluar, korrikun e kaluar. Operatorët telefonikë, të tillë si T-Mobile, dëshirojnë ta bëjnë realitetin 5G përpara kompanive të tjera të konkurrencës, në mënyrë që të ofrojnë një gjerësi më të mirë të përdoruesve të tyre dhe t'u hapin kompanive një bashkim të ri shërbimesh për t'i ofruar klientit.

Pas GPS, GPRS, 2G, 3G dhe 4G aktual, e ardhmja e telefonisë mobile kalon përmes kësaj teknologjie të re, një teknologji që tashmë e kemi parë në Kongresin e kaluar Botëror të Lëvizjes. Edhe pse është çështje kohe, së shpejti do të shijojmë lidhje edhe më të shpejta.

Në vendin tonë, Orange, një nga kompanitë më të fuqishme të telekomunikacionit në rrjetin spanjoll, tashmë ka hyrë në punë dhe ka kryer provat e para, me ndihmën e Ericcson, për ta bërë teknologjinë 5G realitet më shpejt sesa më vonë në territorin spanjoll. Asgjë nuk është ende e qartë, por edhe Qeveria e ka nxjerrë atë në dritë dhe ka disa propozime në tryezë për të rregulluar tregun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.