Apple renditet e dyta ndër prodhuesit më të mëdhenj të smartphone-ve në vitin 2020

Nëse diçka e ka karakterizuar vitin 2020, është se ka qenë viti në të cilin kemi qenë më të lidhur. Situata e pandemisë na ka bërë të varemi nga teknologjia, të gjithë të jemi në gjendje të shkojmë jashtë vendit në mënyrë virtuale dhe të sigurt. Kompjuterët, pajisjet e lidhura, telefonat inteligjentë, kanë pasur vitin e tyre të shkëlqimit më të madh. Tani ne e dimë se si kanë bërë prodhuesit në vitin e kaluar 2020, dhe Apple nuk ka bërë aspak keq. Pas një prej konkurrentëve të saj kryesorë, Apple renditet e dyta në numrin e telefonave inteligjentë të prodhuar në vitin 2020. Vazhdoni të lexoni se do t'ju tregojmë të gjitha detajet e këtij studimi që analizon prodhimin e telefonave inteligjentë në vitin 2020.

Raporti është botuar që nga ajo kohë TrendForce, një raport që ka vërejtur rënien e shitjeve në vitin 2020 për shkak të pandemisë COVID-19, megjithatë, nuk ka qenë një vit katastrofik për shkak të nevojës në të gjithë botën për tu lidhur. 1250 milion njësi (telefona inteligjentë) janë shitur në vitin 2020, një rënie prej 11% krahasuar me vitet e tjera. Dhe nëse përqendrohemi te markat, Apple pas Samsung (prodhuesi i parë në vitin 2020) zë pozicionin e dytë. Kush e ndjek Apple? sipas urdhrit të prodhimit që kemi Huawei, Xiaomi, Oppo dhe Vivo. Një listë në të cilën Huawei ka qenë një nga më të prekurat.

TrendForce gjithashtu sheh një opinion optimist, nga kompania analiste që ata shohin një vit 2021 si një vit i rimëkëmbjes, dhe gjithashtu deklaroni se Apple dhe Samsung do të vazhdojnë të zënë të njëjtat pozicione që kemi pasur në vitin 2020. Huawei duhet të shqetësohet për shkak të rënies së saj të shitjeve, veçanërisht për shkak të politikave të bllokimit të SH.B.A.-së dhe për shkak të rritje e shpejtë e Transsionit, prodhuesi me rritjen më të shpejtë në Afrikë dhe se së shpejti mund të hyjë në listën e 6 më të mirëve të prodhuesve të smartphone-ve. Një grup prej 6 personash, i cili nga rruga përfaqëson 80% të tregut global të smartphone-ve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.