Apple shtyn planet për të skanuar fotografi për materiale abuzimi me fëmijët

Ne kemi thënë gjithmonë se telefonat inteligjentë janë bërë pajisjet e domosdoshme të jetës sonë. Pjesa më e madhe e jetës sonë është brenda këtyre pajisjeve të vogla që i mbajmë në xhepat tanë. Por kini kujdes, ata gjithashtu fshehin një anë të errët ... Dhe kjo është ajo në ditët e sotme njerëzit e të gjitha moshat kanë qasje në këtë teknologji, dhe padyshim që ka njerëz që përfitojnë nga ajo për të kryer veprime të ligjshmërisë së dyshimtëMe Këtë verë ne po flisnim për planet për Apple për të analizuar fotot dhe për të zbuluar përmbajtje të abuzimit me fëmijët. Disa kritikuan planet që duken ata do të shtyjnë për t’i përmirësuar ato. Vazhdoni të lexoni se ne ju tregojmë detajet.

Ju tashmë e dini se e gjithë kjo duhet të merret me piskatore, në fund Apple kurrë nuk ka dashur të ndërhyjë me atë që ka në pajisje dhe ne e kemi parë, për shembull, në hetimet e sulmeve. Pse përmbajtja e abuzimit të fëmijëve po? Epo padyshim sepse duhet ta luftosh, dhe unë mendoj ajo që Apple duhet të përmirësojë është komunikimi i kësaj. Pas lajmit të parë, shumë menduan se Apple do të analizonte të gjitha fotografitë e tyre, dhe nuk është kështu, Ata do ta bëjnë atë bazuar në algoritme dhe padyshim në vendet ku lejohet kjo ...

Muajin e kaluar ne njoftuam planet tipike që synojnë të ndihmojnë në mbrojtjen e fëmijëve nga grabitqarët Ata përdorin mjete komunikimi për t'i rekrutuar dhe shfrytëzuar ato, dhe për të kufizuar përhapjen e materialeve të abuzimit seksual të fëmijëve. Bazuar në reagimet nga klientët, grupet e avokimit, studiuesit dhe të tjerët, ne kemi vendosur të marrim kohë shtesë në muajt e ardhshëm për të mbledhur informacion dhe bëni përmirësime para se të lëshoni këto karakteristika kritike të rëndësishme të sigurisë së fëmijëve.

Unë mendoj se Apple ka hyrë padashur në një kopsht, ideja është e mirë, dhe synimet janë. Tani është detyrë e Apple të përmirësojë mënyrën se si ata komunikojnë këtë skanim fotografish, dhe qartësoni qëllimin e këtyre ndryshimeve. Dhe ty, Çfarë mendoni se Apple mund të zbulojë përmbajtje të abuzimit me fëmijët? A jeni dakord që kompanitë duhet të bashkëpunojnë për të zbuluar këto praktika?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.