Apple sugjeron që Microsoft qëndron pas procesit gjyqësor Epic

microsoft

Javën e kaluar, procesi gjyqësor i Apple kundër Epic mori një kthesë të papritur kur kompania me bazë në Cupertino pretendoi se e vërteta Drejtuesi i padisë antitrust të Epic është Microsoft dhe jo krijuesi i Fortnite.

Apple madje i ka kërkuar gjykatësit të hedhë poshtë dëshminë e një dëshmitari të Microsoft, ekzekutivin e Xbox, Lori Wright, duke deklaruar se ajo nuk ka asnjë lidhje me çështjen. Nga Bloomberg, ata pretendojnë se Apple Microsoft është duke përdorur Epic si një kalë pune.

Prodhuesi i iPhone bëri akuzat të Mërkurën në mbrëmje në një proces gjyqësor duke kërkuar nga një gjyqtar të bënte një gjetje të pabesueshme kredibiliteti kundër Lori Wright, një ekzekutiv i Xbox që dëshmoi në gjyq në emër të Epic. Kjo do të nënkuptojë se gjykatësi mund ta injorojë dëshminë tuaj.

Apple tashmë e kishte kërkuar atë vendim, por ka rritur akuzat e saj në prezantimin e ri. "Një vëzhgues i arsyeshëm mund të pyesë nëse Epic po shërben si kalë pune për Microsoft," tha Apple. “Microsoft u fsheh nga zbulimi i rëndësishëm në këtë proces gjyqësor duke mos dalë si palë ose të dërgojë një përfaqësues të korporatës për të dëshmuar.

Ajo që Apple sugjeron është se Microsoft po përdor Epic për të mbrojtur veten nga opinioni publik, pasi ai nuk e dinte se cilat do të ishin pasojat para ligjit dhe opinionit publik. Për më tepër, Microsoft nuk ka treguar komunikime të brendshme me Epic me kërkesë të Apple.

Nga Apple ata pohojnë se Epic ka përdorur në gjyq të dy dëshmitarët e lidhur me Microsoft dhe të tyre, përfshirë Susan Athey nga Universiteti Stanford, i cili ka bërë një numër të madh të punë konsulente për Microsoft.

Nëse Steve Ballmer do të ishte prapa Microsoft, nuk do të ishte e paarsyeshme të mendohet se në mundësinë e sugjeruar nga Apple. Sidoqoftë, unë dyshoj shumë se Satya Nadella, CEO aktual i Microsoft, është në gjendje të futet në një rrëmujë të tillë edhe më shumë kur ajo me të vërtetë nuk ka asgjë për të fituar ose humbur.

Më shumë gjasa, të dy Apple dhe Microsoft arritën një marrëveshje për komision që Apple xhepat përmes App Store dhe Mac App Store  siç bëri disa vjet më parë me Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hummer dijo

    Shtë e qartë se për zhvilluesit që duhet të kalojnë nëpër APPStore dhe të paguajnë atë që ata kërkojnë për të bërë një aplikacion celular, ose pajtime, ose blerje në-APP ... mirë, diçka e monopolit nëse keni ... Në Luaj Dyqanin dhe google është pak a shumë e njëjta, por është gjithmonë e mundur të instaloni një aplikacion pa dyqanin e aplikacioneve Google, mund të jetë i Samsung, Amazon, Huawei. ose instaloni direkt .apk