Apple vazhdon të mbrojë iOS 16 me një përditësim të ri: iOS 16.7.1

iOS 16

Shumë përdorues nuk do të kenë përditësuar pajisjet e tyre në iOS 17 për shumë arsye. Të tjerët nuk do të kenë qenë në gjendje sepse pajisjet e tyre nuk janë më të përputhshme me përditësimet më të fundit kryesore të iOS. Megjithatë, Apple kujdeset për përmirësoni sistemet tuaja të vjetra operative për të garantuar sigurinë e përdoruesve. Kjo është ajo që ka ndodhur me iOS16.7.1, një përditësim që u publikua disa ditë më parë për përdoruesit që nuk kanë qenë në gjendje të përditësojnë në iOS 17 ose ata që janë ende në iOS 16. Mos prisni të përditësoni sepse përfshin rregullime të rëndësishme sigurie.

iPadOS dhe iOS 16.7.1 përmirësojnë sigurinë e pajisjeve me iOS 16

Siç thamë, ndërsa Apple vazhdon të punojë në iOS 17.1, ata gjithashtu i kushtojnë një pjesë të kohës së tyre mbroni përdoruesit që kanë vendosur të qëndrojnë në iOS 16 ose që nuk kanë qenë në gjendje të përditësojnë në iOS 17. Përditësimet që marrin sistemet operative të vjetra (në kuptimin e të mos qenit sistemi operativ aktual) zakonisht lidhen me zinxhirë në të përmirësojë sigurinë e pajisjes sepse janë raportuar defekte të rëndësishme ose vrima sigurie.

iOS 17 Beta
Artikulli i lidhur:
Apple lanson iOS 17.1 Beta 3 së bashku me pjesën tjetër të sistemeve

Me këtë rast Apple ka lansuar iOS 16.7.1 për të gjitha pajisjet e pajtueshme me iOS 16. Mos u shqetësoni nëse jeni ende në iOS 16 dhe pajisja juaj mund të përditësohet në iOS 17 si Përditësimi mund të instalohet pa pasur nevojë të instaloni iOS 17. Mos harroni se për të instaluar përditësimin ju mjafton të shkoni te Settings > General > Software Updates dhe në atë moment do të shfaqet përditësimi, të cilin do ta bëni me bateri të mjaftueshme ose të lidhur me një burim energjie.

mollë ka raportuar tashmë se vrimat e sigurisë të fiksuara në këtë version lidhen me kernelin që i lejoi një hakeri lokal të mund të kishte më shumë privilegje që ishin përdorur tashmë në versionet e mëparshme të iOS 16.6 dhe një tjetër që lidhet me WebRTC që lejoi ekzekutimin arbitrar të kodit. Këto vrima sigurie janë rregulluar në iOS 16.7.1, Prandaj, rekomandimi ynë është që të përditësoni pajisjet tuaja sa më shpejt të jetë e mundur.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.