Apple Watch Ultra do të marrë modalitetin automatik të natës me watchOS 10

Modaliteti i natës Wayfinder watchOS 10

Apple Watch Ultra është një nga pajisjet më ekskluzive nga Apple. Në prezantimin e tij u përfshi një sferë e re e quajtur udhërrëfyes, një sferë e aftë për të shtuar deri në tetë komplikime, një busull në numërues dhe gjithashtu përshtatet me ekranin e madh të pajisjes. Dhe kishte gjithashtu një risi të rëndësishme: modaliteti i natës, i cili aktivizohej duke lëvizur kurorën dixhitale. Megjithatë, ardhja e widget-eve dhe thirrja e tyre me të njëjtin gjest me kurorën dixhitale ka nënkuptuar që watchOS 10 shton modalitetin automatik të natës për Apple Watch Ultra.

Apple Watch Ultra dhe modaliteti i tij automatik i natës në sferën Wayfinder

Siç e përmendëm, ekrani i madh i Apple Watch Ultra ka bërë që watchOS 10 të adoptojë një ndërfaqe të re me ardhjen e miniaplikacioneve. Këto miniaplikacione janë bashkangjitur tani në faqen e orës në sfond dhe aksesohen duke rrëshqitur kurorën dixhitale duke lëvizur nëpër secilën prej miniaplikacioneve që kemi vendosur.

Lululook dhe rrip i Apple Watch
Artikulli i lidhur:
Rripi dhe mbrojtësi më i mirë për Apple Watch Ultra

Megjithatë, kishte një problem. Fytyra Wayfinder në Apple Watch Ultra ka një Modaliteti i natës Aktivizohet në dy mënyra. Së pari, duke përfshirë një shkurtore nga qendra e kontrollit të Apple Watch dhe, së dyti, nga duke rrëshqitur kurorën dixhitale derisa të mund të përdorni modalitetin e plotë të natës. Siç mund ta shihni, lëvizja e rrëshqitjes së kurorës dixhitale kërkon dy veprime: Modaliteti i Natës në faqen Wayfinder dhe miniaplikacionet në watchOS 10.

Prandaj, Inxhinierët e Apple do të përdorin sensorin e dritës së ambientit i Apple Watch Ultra në mënyrë që të përballet me Wayfinder kaloni automatikisht në modalitetin e natës. Në këtë mënyrë, sensori përcakton kur nuk ka dritë të mjaftueshme për të nisur modalitetin e natës. Natyrisht, të gjitha këto ndryshime mund të aktivizohen ose çaktivizohen në varësi të preferencave të përdoruesit, por ato tregojnë se çdo ndryshim që është i integruar në watchOS 10 mund të ndërhyjë në funksione të tjera të vjetra dhe duhet gjetur një zgjidhje për të shmangur problemet e ndërfaqes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.