Apple zëvendëson iTunes Pass me Apple Account Card në iOS 15.5

Karta e llogarisë Apple

Aplikacioni Portofoli ose Portofoli ka pësuar shumë ndryshime gjatë viteve të fundit. Shumë kohë më parë filloi të quhej Passbook, një mjet që ju lejon të ruani bileta, bileta avioni, bileta treni dhe shumë të tjera të gjata. Me ardhjen e Apple Pay, na u desh t'i themi lamtumirë Passbook për të marrë Wallet. Brenda Passbook ne kishim një opsion që na lejonte të mbushnim para dhe të ishim në gjendje t'i përdorim ato në dyqanet e Apple përmes iTunesPass. Ky opsion që na lejonte të kishim para brenda Apple ID është zhdukur iOS 15.5 dhe është zëvendësuar nga karta e llogarisë Apple që shfaqet brenda aplikacionit "Portofoli".

Mirëpresim Kartën e Llogarisë Apple në iOS 15.5

iTunes Pass na lejoi të mbushnim llogarinë tonë Apple me para dhe të jemi në gjendje ta përdorim atë në dyqanet fizike përmes një QR. Mund të shpenzohej edhe në dyqanet online në Big Apple sikur të ishte një kartë krediti. Megjithatë, disa muaj më parë u gjet një ndryshim i mundshëm pas versionit beta të parë të iOS 15.5 që parashikonte zhdukjen e iTunes Pass.

Artikulli i lidhur:
Përditësimet! iOS 15.5, watchOS 8.6, macOS 12.4 dhe tvOS 15.5 gati për shkarkim

Dhe kështu ka qenë edhe pse nuk është njoftuar zyrtarisht nga Apple. iTunes Pass zhduket për t'i hapur rrugë kartës së llogarisë Apple. Që tani e tutje, të gjitha paratë që ne i shtojmë në ID-në tonë të Apple ose përmes App Store ose përmes kartave të dhuratave do të futen automatikisht në kartën e llogarisë Apple. Kjo kartë speciale për çdo përdorues do të jetë brenda aplikacionit Wallet.

Në fakt, do të funksionojë si çdo kartë tjetër krediti që mund t'i përdorim brenda sistemit operativ Apple për të shpenzuar brenda ekosistemit të tij, si dhe në Apple Store të tij fizik pa pasur nevojë të shfaqim QR-në që shfaqnim më parë me iTunes Pass.

Karta e llogarisë Apple iOS 15.5

Nëse dëshironi të keni kartën e re, është e nevojshme të keni para në Apple ID

Ky funksion ka arritur në iOS 15.5 por eshte duke u shpalosur gradualisht në mbarë botën, kështu që nëse e keni tashmë të instaluar versionin, ka të ngjarë që të mos e keni ende kartën e llogarisë Apple në aplikacionin tuaj të Portofolit. Megjithatë, ekziston një kërkesë për të qenë në gjendje të aksesoni këtë kartë dhe është keni para në Apple ID.

Nëse kemi para, thjesht duhet të hyjmë në aplikacionin Wallet, të shtypim '+' dhe të shtojmë kartën direkt. Për të konfirmuar që e kemi atë, mund të hyjmë në aplikacion dhe ta vëzhgojmë ose të shtypim butonin e kyçjes në iPhone tonë dy herë për të hyrë në Apple Pay. Në rast se keni para në llogarinë tuaj Apple dhe opsioni ende nuk shfaqet, është çështje ditësh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.