Askush në krye të Apple? Problemet e softuerit janë surreale

Kohët e fundit, thashethemet se Apple tashmë mund të jetë duke menduar për zëvendësimin e CEO-t të saj kanë fituar gjithnjë e më shumë forcë, jo për shkak të veprimeve të tij, por më tepër me kërkesën e vetë protagonistit që dëshiron të largohet për të siguruar të ardhmen e kompanisë. një qëndrim që të nderon.

Megjithatë, kohët e fundit Apple ka ndërmarrë hapa verbër në situatën e çuditshme dhe nëse diçka nuk mungonte deri para disa vitesh ishte lidershipi në kompani. Problemet e fundit të softuerit dhe lëshimet e dështuara na bëjnë të mendojmë se nuk ka njeri në krye të Apple.

Duhet të theksohet se ky është një mendim personal i personit që pajtohet në këto linja dhe nuk ka të bëjë fare me linjën editoriale apo me drejtimin e Actualidad iPhone. Megjithatë, më pak i habitshëm është fakti se Apple po ndez meme të panumërta javët e fundit, duke shtuar nga ana tjetër pakënaqësinë e përdoruesve për “finsitetin” e ulët me të cilin Apple ka trajtuar iOS 15.

Niveli në macOS Monterey, pika e fundit

Niveli në MacBook-in e ri është përfunduar mirë, pasi në atë kohë AirPods ishin subjekt i komedisë së papërpunuar, diçka që ndodhi edhe me prerjen e iPhone dhe më vonë përfundoi duke u kopjuar nga kompani të panumërta që e vendosën atë pa rimë apo arsye pavarësisht nuk kemi një arsye të dukshme për ta bërë këtë (ne kujtojmë se arsyeja e nivelit është Face ID). Sidoqoftë, me këtë rast, integrimi null i këtij niveli në macOS Monterey është plotësisht i patolerueshëm.

https://twitter.com/SnazzyQ/status/1453143798251339778?s=20

Pavarësisht nëse punojmë me një aplikacion të integruar mirë apo jo, miu zhduket nga ndërfaqja e përdoruesit ndërsa ne zëmë hapësirën e nivelit, domethënë, praktikisht macOS nuk identifikon se nuk ka ekran atje dhe vepron sikur ishim përballë një drejtkëndëshi të përsosur. Diçka e ngjashme ndodh me aplikacionet që Quinn Nelson na tregon në videot në krye. Sinqerisht mua E kam të vështirë të besoj se askush në Apple Park në Cupertino nuk ka aftësinë të integrojë saktë nivelin në ndërfaqen e përdoruesit.

Vetëkuptohet se po flasim për një laptop me një çmim të padurueshëm dhe që nuk mjaftohemi me aq sa i dedikohet ambientit profesional, pikërisht më pak intolerant ndaj këtij lloj detaji se Apple i dikurshëm, madje edhe Apple i Tim Cook. , nuk e di se do ta kishin anashkaluar.

Çdo twitterer me pak dëshirë është në gjendje të dizenjojë një alternativë interesante, një nga ato që më vonë Apple përfundon duke kopjuar dhe paraqitur në WWDC-në e ardhshme sikur të ishte shërimi i kancerit, kancer që e krijuan vetë.

Nuk është një rast i izoluar në nivelin e softuerit

Mund të kishim një nivel të caktuar tolerance, edhe pse si konsumatorë të produkteve prim Nuk mendoj se duhet ta kesh. Ne paguajmë një çmim premium pikërisht për të shmangur këto çështje që e bëjnë prodhuesin e teknologjisë një nga grupet. Por në rast se duam të aplikojmë votëbesimin, duhet të kthejmë faqen tjetër. Ne zbulojmë se iOS 15, një sistem që keni mundur të më shihni të mbroj dhëmbët dhe thonjtë në #ApplePodcast që ne bëjmë live, dhe që është kritikuar më së shumti vitet e fundit për mungesën e lajmeve përkatëse.

Mungesa e risive është përmirësim i atyre ekzistuese, apo jo? Asgjë nuk është më larg nga e vërteta, iOS 15 është plot me gabime të patolerueshme, duke filluar me funksionimin e gabuar të llogaritjes së% të baterisë dhe gjendjen shëndetësore të të njëjtit, shoqëruar me një mbinxehje me aplikacione jokërkues si Spotify, gabime të ndjeshmërisë në ekran dhe devijime që kanë bërë me Safari, diçka që meriton një artikull më vete.

Arrijmë në dy përfundime: ose standardet e cilësisë së Apple për sa i përket softuerit kanë rënë ndjeshëm, ose ka një ekip programimi që është i kufizuar në përmbushjen e një liste objektivash pa dikë që kujdeset për cilësinë e rezultatit të marrë. Kjo nuk është ajo që do të prisnit nga një produkt i vetëpërshkruar primNëse nuk do të ishte kështu, e kam të vështirë të kuptoj që Apple i beson aq shumë vetes sa të na shesë një leckë me përmasa jashtëzakonisht të vogla për rreth 25 euro. atë që në Actualidad iPhone kemi vendosur ta pagëzojmë si iRag.

Nuk është vetëm softuer

Le të kujtojmë tashmë askush nuk e mban mend AirPower? Kuriozë duke pasur parasysh se ishin ata që vendosën vullnetarisht të shpallnin disa rendere të një produkti që na lejonte të karikonim të gjitha iDevices tona në të njëjtën kohë, ose të paktën iPhone, AirPods dhe iPhone. Megjithatë, më 29 mars Apple paralajmëroi përmes një deklarate se duhet të mësohemi me idenë se nuk mund të paguajmë kurrë qindra euro për një karikues wireless (pak më vonë ata lansuan një tjetër më pak elegant që gjithashtu jep një histori). Në këtë publikim Apple pretendoi se AirPower nuk plotësonte standardet e cilësisë së kompanisë Cupertino dhe për këtë arsye projekti ishte i vdekur.

Një shembull tjetër është se një vit më parë Apple prezantoi karikuesin MagSafe Duo, një karikues për iPhone dhe Apple Watch me një çmim ndalues ​​(150 €) që ishte i vjetëruar në më pak se dymbëdhjetë muaj, dhe është se ngarkimi i shpejtë i Apple Watch Series 7 nuk është i pajtueshëm me këtë produkt. Jo vetëm kaq, por iPhone 13 dha probleme edhe me MagSafe Duo, për shkak të modulit të karikimit nuk përshtatet siç duhet dhe parandalohet karikimi i saktë i tij. Një zemërim i vërtetë duke marrë parasysh që pajisjet celulare kanë të paktën një vit e gjysmë zhvillim, a nuk e dinit se nuk do të përshtatej në të ardhmen me iPhone 13? E kam të vështirë të besoj se mund të lançojnë seriozisht një karikues që vitin e ardhshëm nuk do të ishte i pajtueshëm me produktet e kompanisë për të cilat është menduar.

Këto probleme janë të pashmangshme në të gjitha markat, megjithatë, e kam të vështirë të besoj rregullsinë me të cilën ato shfaqen në një markë si Apple, e cila mburret pikërisht të kundërtën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pascual dijo

  SHUM POR QË ARTIKU ËSHTË SHUMË I SUKSESSHËM.
  Plotësisht pajtohem. Nje perqafim

 2.   Xavi dijo

  Nuk është për të mbrojtur Apple fare, çfarë arsyeje nuk ju mungon.
  Por për mua, ky grumbullim gabimesh dhe mungesa e lajmeve (iPhone 13, AirPods 3, iOS 15 dhe Apple Watch janë pajisjet me më pak lajme në histori) nuk janë gjë tjetër veçse rezultat dhe produkt i një pandemie.
  Nga larg vërehet se nuk kanë mundur të zhvillohen normalisht.
  Nuk është rastësi që TË GJITHA pajisjet e prezantuara këtë vit janë të njëjta. Ne nuk kemi parë asgjë novatore, përveç çipave M1 PRO dhe MAX.
  Pjesa tjetër kanë qenë zhvillime që nuk ka pasur ndonjë risi. As AirPods 3 nuk kanë një çip të ri (është ende H1 nga më shumë se tre vjet më parë) ose Apple Watch 7.
  Dhe nuk është rastësi, e përsëris. Thjesht, pandemia dhe puna në distancë nuk i ka lejuar ata të zhvillojnë ASGJE të re.
  Dhe sinqerisht nuk është faji i Apple, ky vit është ajo që prek.

  1.    Anthony dijo

   Jo mik, shumë kompani vazhdojnë të inovojnë në kohë krize, një fjalë e urtë, përshtatuni ose vdisni dhe Apple ka qenë vite pas Android për një kohë të gjatë… Përshëndetje!

 3.   David dijo

  Sikur të kishin vendosur një shirit prekjeje, por përveçse nuk e vendosnin, vendosnin notch….