Ata arrijnë të zhbllokojnë Face ID të iPhone X me një maskë ... por nuk keni pse të shqetësoheni

Në prezantimin e iPhone X Apple na siguroi se metoda e re e zhbllokimit, Face ID, ishte shumë më e sigurt se paraardhësi i saj: ID e prekjes. Përshtypjet e para si në testet e prezantimit ashtu edhe të gjithë ata që tashmë e kanë pajisjen në duar ato janë të mira, edhe në errësirë ​​ose në situata të ndryshme.

Inxhinierët e sigurisë së një kompanie të përkushtuar ndaj këtyre çështjeve, Bkav Corporation, kanë arritur zhbllokoni iPhone X me një maskë. Kjo është, ata kanë arritur të zhbllokojnë terminalin duke anashkaluar sigurinë e madhe të Face ID me një maskë. Por nuk duhet të shqetësoheni sepse ky proces kërkon një punë shteruese që do t'ju tregojmë më poshtë.

Face ID është shumë e sigurt ... por ata kanë arritur ta zhbllokojnë atë me një maskë

Kur Touch ID nisi disa iPhone më parë, inxhinierët e sigurisë u përpoqën të krijonin gishta sintetikë me shtypje të përpiqen të zhbllokojnë terminalet pa gjurmët e gishtave të pronarit origjinal. Në fund ata patën sukses në përpjekjen për të provuar se sistemi nuk ishte aq i sigurt sa dukej. Ato janë raste ekstreme por duhet të vërtetohen.

E njëjta gjë ndodhi me Face ID. Korporata Bkav është zhvilluar një maskë me qëllim për të mashtruar iPhone X dhe teknologjinë e saj Face ID bazuar në sensorë të ndryshëm të thellësisë. Kjo maskë ka udhëhequr pesë ditë për ta zhvilluar atë, kështu që është punë e vështirë për të marrë rezultatin përfundimtar.

Kjo maskë përdor lëkura e krijuar posaçërisht për të anashkaluar sigurinë e iPhone X, përveç përdorimit të teknologjisë 3D me printerë të specializuar. Gjithashtu në disa vende, siç mund ta shihni në imazhin që kryeson këtë artikull, ato janë përdorur Imazhe 2D.

 

Kostoja e maskës dhe prodhimi i së njëjtës shumë më shumë se 150 dollarë. Shtë e nevojshme të reflektohet në këtë rezultat. Realiteti është se metodat e sigurisë janë në mënyrë që të dhënat tona të jenë më të sigurta por Gjithmonë ekziston mundësia që nëse dikush dëshiron të hyjë, ata do të përfundojnë duke e bërë këtë. Me këtë rast, nëse keni një iPhone X nuk duhet të shqetësoheni pasi siguria që na ofron Face ID është shumë më e lartë sesa ajo që na bën të na duket ky lloj rezultatesh.

Këto eksperimente shtyjnë një sistem zhbllokimi që është zhvilluar për të mbrojtur me efikasitet të dhënat deri në limit. Për më tepër, duhet të merret parasysh se ata figura publike ata duhet të kenë kujdes të veçantë pasi që në rast të humbjes së iPhone-it tuaj, mund të keni një problem pasi maska ​​juaj do të ishte më e lehtë për tu kryer sepse është e ekspozuar në domenin publik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Henri Ten dijo

    Oh zoti im, kinezi pretendon të jetë i befasuar sikur të kishte hapur një qemer dhe i është dashur të gjenerojë pothuajse fytyrën e përdoruesit në 3D, për këtë ata duhet të skanojnë fytyrën tuaj dhe gjëra të tjera, domethënë është mjaft e vështirë që dikush të ndjekë këtë metodë për të vjedhur të dhënat tuaja.