Grabitet Apple Store Santa Rosa Plaza në Kaliforni

Grabitje Apple Store

Sërish duhet të tregojmë lajmin e një Sulm në një dyqan Apple në KaliforniKjo lloj ngjarje ndodh pavarësisht faktit se Apple po e bën gjithnjë e më të vështirë përdorimin e pajisjeve të vjedhura në dyqanet e kompanive.

Në këtë kuptim, duhet të kemi parasysh se sa "e thjeshtë" mund të jetë marrja e produkteve nga dyqani Apple pasi shumica e produkteve janë pa kabllo sigurie dhe në të cilën gjejmë kabllon, nuk është shumë i fortë. Në çdo rast shkalla e grabitjeve në dyqanet e Apple është e ulët përkundër gjithë kësaj por herë pas here ato ndodhin siç është rasti që po diskutojmë sot.

Rrjeti 9To5Mac tregon se Departamenti i Policisë Santa Rosa po heton këtë vjedhje që ndodhi këtë javë në dyqanin Apple që ndodhet në Kaliforninë veriore. Në këtë rast dyshohet një grup të rinjsh nga mosha 14 deri në 18 vjeç. Sasia e produkteve të vjedhura në këtë raund të ri ka një vlerë e përafërt prej rreth 20.000 dollarë siç bën me dije vetë policia.

Është e qartë se po përballemi me një vjedhje të madhe me një shumë të madhe parash, por e gjithë kjo nuk mund të kishte shumë dobi pasi Pajisjet Apple që janë në tavolina ato bëhen të padobishme jashtë dyqaneve pasi humbasin lidhjen Wi-Fi. Këto lloj masash sigurie janë të panjohura për shumë nga hajdutët që kërkojnë t'i shesin këto pajisje të vjedhura në tregun e përdorur. Sido që të jetë, vjedhja po hetohet me pamjet e kamerave të sigurisë së lokalit dhe bashkëpunimin e qytetarëve që ndodheshin në dyqan pikërisht në momentin që ndodhi kjo vjedhje, vetëm një ditë para Ditës së Falënderimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.