Ata vjedhin 300 iPhone X kur do të dorëzoheshin në një Dyqan Apple

Meqenëse Apple do të implementojë iCloud në pajisjet e saj, numri i iPhone-ve të vjedhura ka rënë ndjeshëm, pasi që nëse nuk e dimë fjalëkalimin iCloud është praktikisht e pamundur të lidhësh një llogari tjetër me iPhone dhe ta përdorësh atë sikur ta kishim blerë legalisht. Para këtij problemi, miqtë e të huajit dolën në përfundim se mënyra më e mirë për të shmangur këtë problem është të vidhni terminalet para se ato të shoqërohen me një llogari, domethënë, direkt në Apple Store. Nuk është hera e parë dhe as e fundit që flasim për një grabitje që ndodhi në Apple Store, por e sotmja është veçanërisht e habitshme pasi që është iPhone i ri X.

Tre burra me kapuç hynë në një kamion të parkuar të dërgesave UPS në një San Francisco Mall dhe ata vodhën pak më shumë se 300 iPhone X, vlerësuar në 370.000 dollarë, sipas mediave lokale. Incidenti ndodhi të mërkurën e kaluar midis orës 11:15 dhe 11:30 të mëngjesit. Shoferi i UPS-it e kishte kyçur automjetin pasi kishte parkuar jashtë Stonestown Galleria Mall dhe ishte nisur për në Macy për të bërë një dërgesë. Gjatë asaj kohe, hajdutët kishin kohë të mjaftueshme për të hyrë dhe dalë nga kamioni i dërgesave dhe për të marrë 313 iPhone X të modelit 64 GB që duhej dorëzuar në Apple Store.

Nga Departamenti i Policisë në San Francisko, ai pretendon se hajdutët me sa duket po gjurmonin kamionin dhe dinin se çfarë po kërkonin. Duke pasur parasysh vlerën e dollarit të incidentit, rrjedh se grabitja ishte planifikuar paraprakisht. Si UPS ashtu edhe Apple po punojnë ngushtë me Departamentin e Policisë në San Francisko. Duke marrë parasysh që Apple ka njohuri për IMEI të të gjithë terminaleve që janë vjedhur, vlera e vërtetë e tregut e këtij malli për hajdutët është zero dollarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis V. dijo

    Njeri, sa zero ... ato gjithmonë mund të shiten me pjesë, dhe duke marrë parasysh që është një model që sapo ka dalë, pjesët rezervë janë mjaft të shtrenjta. Disa çikë (dhe jo një të vogël) do të marrin, kjo është e sigurt.