BE-ja dëshiron që mesazhet të kryqëzohen midis të gjitha aplikacioneve të mesazheve

mesazheve

Është padyshim një nga lajmet më të spikatura të javës. Të BE dëshiron t'i japë fund monopoleve aktuale të aplikacioneve të mëdha të mesazheve celulare dhe i ka hyrë punës, me një faturë që padyshim do të na sjellë shumë përfitime ne përdoruesve.

Ligjvënësit evropianë duan që të gjitha aplikacionet e mesazheve të jenë në gjendje kryqëzoni mesazhet dhe bisedat tuaja. Me fjalë të tjera, për shembull, mund të dërgoni një mesazh me aplikacionin Messages në iPhone tuaj dhe ta merrni atë në WhatsApp si përdorues Android... merreni tani.

Bashkimi Evropian është duke punuar në projektin e tij Akti i Tregjeve Dixhitale (DMA), një seri ligjesh që, nëse miratohen, do të bëjnë që aplikacionet e ndryshme të mesazheve të punojnë me njëri-tjetrin. iMessage, Telegram, Signal, WhatsApp, Facebook Messenger dhe të tjerët do të duhet të jenë në gjendje të dërgojnë dhe marrin mesazhe me njëri-tjetrin.

Kjo paketë ligjesh është menduar për ato aplikacione që janë shumë të njohura, me më shumë se 45 milion përdorues aktivë në muaj ose 10.000 përdorues aktivë të korporatave në vit. Pra, të gjithë më të përdorurit që dimë do të duhet të respektojnë këto ligje të reja në Evropë, në rast se ato miratohen.

Një ide që duket e thjeshtë dhe e dobishme për përdoruesit, por që padyshim do të jetë një dhimbje koke për zhvilluesit e aplikacioneve të ndryshme aktuale të mesazheve. Një proces, i cili do të jetë e gjatë dhe e shtrenjtë.

Së pari, sepse do të jetë e nevojshme të krijohet një protokoll që është i pajtueshëm me të gjitha platformat, dhe së dyti, që çdo zhvillues mund ta aplikojë atë në aplikacionin e tij specifik, pasi sistemet që përdor çdo aplikacion janë shumë të ndryshëm, si dhe protokollet e kriptimit, për shembull..

Nëse miratohen ligje të tilla, BE-ja do të duhet jepni pak kohë zhvilluesve në mënyrë që ata të mund të zbatojnë rregulloret e reja në platformat e tyre. Të shohim si do të përfundojnë gjërat...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.