Bankat Australiane janë të pakënaqura me Apple Pay

mollë katrore paguaj 2

Ne vazhdojmë me politikat kufizuese të Apple dhe zgjerimin shumë të ngadaltë të Apple Pay. Në këtë rast, problemet po përjetohen në Australi, një nga vendet e para që ka marrë metodën e pagesës pa kontakt nga kompania Cupertino. Tre nga bankat më të mëdha australiane u kanë kërkuar autoriteteve antitrust të hyjnë në bisedime me Apple në lidhje me kufizimet e përdorimit të NFC dhe mundësinë e përdorimit të metodave të tjera të pagesës pa kontakt në iPhone. Kjo tingëllon shumë për ne, pasi CEO i Orange paralajmëroi se së shpejti mund të përdorim metoda të tjera pagese në iPhone dhe jo vetëm Apple Pay.

Commonwealth Bank, National Australia Bank dhe Westpac janë tre bankat që po rezistojnë duke përdorur Apple Pay pavarësisht se janë tre nga bankat më të mëdha në vend. Arsyeja është një masë e qartë e fuqisë, ata besojnë se Apple nuk është askush që t'i detyrojë ata t'u ofrojnë përdoruesve të tyre Apple Pay si opsioni i vetëm i pagesës në celular, nga ana tjetër, Apple beson se vetëm Apple Pay është i denjë të përdoret si një mënyrë pagese pa kontakt në pajisjet iOS. Ndërkohë, të tre bankat e kanë shfrytëzuar rastin për të akuzuar Apple për përdorimin e teknikave monopolistike.

Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve ka filluar negociatat me Apple për kushtet e aplikimit të saj, duke u përpjekur të marrin aplikacione të tjera të palëve të treta, të tilla si mund të ketë qasje në NFC të telefonit celular, dhe të nisë konkurrentët e Apple Pay, përveç lejimit të përdorimit. Realiteti është se do të ishte fundi i Apple Pay. Në Spanjë, shumë banka të tilla si La Caixa, një lider në këtë lloj emisioni, tashmë kanë aplikacionet e tyre fantastike të pagesave mobile, të cilat fatkeqësisht janë të disponueshme vetëm në pajisjet Android dhe duket se kjo do të vazhdojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Ju mund të përdorni aplikacionin e pagesës La Caixa në një iPhone duke kërkuar një Ngjitëse ose ngjitës TAP që i përmbahet iPhone dhe kaq.

  të fala

 2.   Fran dijo

  Problemi është se afishe është një dhimbje në qafë dhe estetikisht e tmerrshme për terminalin.