Blerja e Shazam nga Apple ju lejon të rrisni fitimet dhe numrin e përdoruesve

Shazam iPhone X

Në fund të vitit 2017 u njoftua blerja e Shazam nga Apple, një blerje që u bë zyrtare në fund të vitit 2018, kur autoritetet rregullatore Evropiane ata i dhanë të drejtën blerjes, pasi nuk ka shkelur ligjet e konkurrencës. Nga momenti i blerjes, Shazam ka rritur numrin e përdoruesve, si dhe fitimet.

Rezultatet financiare të paraqitura nga kompania javën e kaluar në UK Companie House tregojnë se si baza e përdoruesve u rrit në 478 milion përdorues në 2018, krahasuar me 400 që kishte në 2017. Të ardhurat janë ndikuar negativisht, duke shkuar nga 44,8 milion në 2017 në 34,5 milion në 2018, ndoshta për shkak të eleminimit të reklamave.

Hapi i parë që Apple ndërmori kur u mbyll marrëveshja e blerjes me Shazam ishte hiqni të gjitha reklamat e shfaqura nga aplikacioni në versionin falas. Duhet të mbahet mend se aplikacioni tregonte reklama në aplikacion, reklama që mund t'i eliminonim nëse përdorim versionin Shazam Core, një aplikacion që kishte një çmim prej 5 eurosh.

Përkundër rënies së të ardhurave, kompania britanike ka arritur të rrisë fitimet, fitime që arritën 158,4 milion në 2018 në krahasim me humbjet që regjistroi në vitin 2017 dhe që u rritën në 19,4 milion dollarë. Një tjetër nga të dhënat që pasqyrojnë këto numra na tregon sesi numri i të punësuarve kaloi nga 225 në 2017 në 216 në 2018.

Të ardhurat e siguruara nga kompania vijnë kryesisht nga shitja e pronës intelektuale dhe vlera që i atribuohet fuqisë punëtore të Shazam Media Services pas blerjes nga Apple. Shumë kohë para marrëveshjes së Apple për blerjen Shazam, kompania Cupertino na lejoi të njohim këngët përmes Siri, pa u instaluar aplikacioni Shazam në pajisjen tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.