Bloomberg fajëson dështimet në prodhimin e iPhone X tek furnizuesit e pjesëve

IPhone X është në buzët e të gjithëve dhe tani shumë më tepër që nga 27 Tetori, rezervimet e pajisjes që shumë njerëz po presin zyrtarisht fillojnë. Shumë njerëz për disa njësi që Apple pret të ketë për ato data. Shumë është thënë për të problemet e prodhimit të iPhone X, dhe me kalimin e kohës do të shohim nëse thashethemet dhe raportet ishin të sakta.

Bloomberg është një kompani e analizave të të dhënave dhe softverit financiar dhe në një nga kolonat e saj, Tim Culpan, ka kryer një analizë të të gjithë ekosistemit të prodhimit të iPhone X, duke fajësuar, mbi të gjitha, dy elemente: furnitorët dhe vetë Apple.

Dëshira për të ndjekur udhëheqësin, qëndrueshmërinë dhe shitësit e iPhone X

IPhone X nuk është ende në shitje dhe gjithçka për të cilën mund të flasim brenda disa javësh do të jetë spekulime, parashikime dhe parashikime se si do të evoluojnë shitjet dhe prodhimi i një pajisje revolucionare si kjo. Culpan filloi kolonën e tij duke analizuar historia e iPhone X.

Apple më në fund vendosi të instalojë ekranet OLED në iPhone. Por ajo që Cupertino nuk e mori parasysh është se furnizimi i paneleve OLED ishte i pakufizuar, megjithëse ka shanse që ata të besonin se Samsung mund të rrisë prodhimin për të furnizuar dy kompanitë. Sigurisht, ata kishin gabim.

Risitë konkurruese e bënë Apple të zgjedhë dy rrugë evolucionare: një dizajn pa kornizë dhe një metodë e re e zhbllokimit. Në fillim të zhvillimit ata duhej të gjenin një mënyrë për të integruar Touch ID brenda ekranit, një aspekt që më në fund u zhbë për shkak të kompleksitetit të tij. Ndoshta Identifikimi i fytyrës do të ishte një aset i iPhone X, por me dështimin e Touch ID Ai vazhdoi të bëhet një nga shtyllat themelore të pajisjes.

Ne kemi qenë në gjendje t'i verifikojmë të gjitha këto pas vitit vonë për rezervimet e pajisjeve, raportet e ndryshme nga fabrikat e prodhimit të iPhone, por mbi të gjitha një sërë elementesh themelorë që, kur analizohen së bashku, na lejojnë të analizojmë evolucionin e Apple në të menduarit për iPhone X.

Ne aktualisht e dimë se elementët me të cilët krijohet iPhone kanë kompleksitet të konsiderueshëm, dhe se proceset e prodhimit duhet të modifikohen, përveç kësaj furnitorët nuk mund të furnizojnë sasi të mëdha të pjesëve kaq shpejt Kërkon Apple, duke e bërë atë një proces të ngadaltë që mund të jetë i vështirë për Cupertinos në një sezon të shitjeve të Krishtlindjeve që hapet brenda disa javësh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.