Bloomberg gjithashtu miraton një iPhone 15 me USB-C

Ka shumë thashetheme që na arrijnë së fundmi për një modifikim të mundshëm të portës së karikimit të iPhone-it të ardhshëm, duke lënë pas Lightning dhe duke adoptuar USB-C-në e shumëpritur. Nëse disa ditë më parë analisti i famshëm Ming-Chi Kuo tregoi se Apple planifikoi të zëvendësonte lidhësin me një hyrje USB-C, tani është Bloomberg i cili pretendon se Apple po teston nga brenda një dizajn iPhone me USB-C.

Apple prezantoi lidhësin Lightning së bashku me iPhone 5, duke zëvendësuar kështu lidhësin 30-pin dhe duke mos adoptuar atë që industria kërkonte në atë kohë, mikro-USB. një dekadë më vonë, Apple mund ta lërë mënjanë këtë lidhës dhe iPhone 14 do të jetë i fundit që do të ketë një lidhje Lightning dhe jo USB-C.

Megjithatë, lidhësi USB-C nuk është i ri për Apple, e cila tashmë ka kaluar të gjithë linjën e saj të iPad-ëve (përveç modelit hyrës) në këtë lidhës. Përveç kësaj, MacBook-ët gjithashtu kanë lidhje USB-C dhe kanë lënë lidhjet e mëparshme shumë kohë më parë. Të mos harrojmë gjithashtu se, megjithëse lidhësi i drejtpërdrejtë i iPhone është Lightning, modelet më të fundit tashmë po lansohen me një lidhës USBC-Lightning, kështu që mund të themi se iPhone tashmë di të karikojë përmes USB-C. Ose, të paktën, gjysma e tarifës.

Përkon me Ming-Chi dhe thashethemet për imponimin e Evropës për të adoptuar një port të unifikuarBloomberg ka publikuar në një publikim synimin e Apple për të braktisur portin Lightning nga viti i ardhshëm në favor të USB-C. Kjo do të thotë se një iPhone 15 i ardhshëm, në vitin 2023, do ta kishte tashmë këtë lidhës të ri.

Shpejtësia e transferimit të të dhënave mund të jetë gjithashtu një faktor që duhet marrë parasysh për këtë adoptim.. Tashmë e dini që lidhësi USB-C është thjesht metoda fizike, por më pas mund të ketë standarde të tjera pas tij që e bëjnë transferimin shumë më të shpejtë (siç është Thunderbolt në Mac).

Bloomberg gjithashtu tregon se Apple do të punonte për një përshtatës Lightning në USB-C për të ruajtur përputhshmërinë ndërmjet të dy lidhësve.

Me kaq shumë zhurmë për këtë, duket se realiteti i të pasurit një iPhone me USB-C është më afër. Pa dyshim, një mundësi për të përmirësuar lidhjen e tij dhe pse jo, për të reduktuar numrin e kabllove të ndryshme që na nevojiten për të karikuar të gjitha pajisjet tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.