CEO i Spotify beson se Apple do të hapë platformat e saj pak nga pak

Spotify është ende mbreti me më shumë se 200 milion përdorues aktivë, Apple Music po bën përparim të qëndrueshëm, duke fituar besimin e përdoruesve dhe duke siguruar mjete dhe funksione me interes për pajtimtarët e saj. Meqenëse Spotify paditi Apple vitin e kaluar në Komisionin Evropian për konkurrencë të padrejtë dhe për të vepruar si "arbitër dhe lojtar në të njëjtën kohë", marrëdhënia midis këtyre dy kompanive të mëdha të teknologjisë ka ndryshuar në faza. Sidoqoftë, Daniel Eck, CEO i Spotify, beson se pas atyre ngjarjeve Apple do të hapë platformat e saj pak nga pak derisa të bëhet një platformë e hapur dhe e drejtë.

Spotify mendon se Apple bën hapa ngadalë, por po

Polemika mbi procesin gjyqësor ka shpërthyer për vite me radhë pasi nuk u shfaq asnjë marrëveshje midis Apple dhe Spotify. Ky i fundit u ankua se aplikoni pajtimin përmes platformës Apple do të duhet të paguante një komision prej 30% për çdo transaksion të bërë nga aplikimi në Apple. Kjo sepse App Store e përfshin këtë impuesto për çdo anëtarësim ose shitje dixhitale që është bërë. Sipas CEO të Spotify, detyrimi për të paguar këtë taksë do të:

Duke fryrë artificialisht çmimin e anëtarësimit tonë Premium shumë më tepër se çmimi i Apple Music. Dhe për hir të mbajtjes së çmimit tonë konkurrues për klientët tanë, është diçka që ne nuk mund ta bëjmë.

Në disa deklarata të reja Daniel Eck, CEO aktual i Spotify, siguron që Apple po merr vendime të mira dhe po shkon në një drejtim të mirë. Sidoqoftë, ai beson se ka shumë kohë dhe duhet të ndërmerren shumë hapa për të siguruar që të gjitha platformat e Mollës së Madhe të jenë të vendosura në një ekosistem të hapur dhe të drejtë. Të gjitha këto deklarata kanë një thelb të përbashkët që mund të shpjegohet me padinë e bërë nga Spotify përpara Komisionit Evropian vitin e kaluar.

Qëllimi përfundimtar që Ek kërkon është që të gjitha platformat dhe shërbimet të kenë të njëjtin nivel brenda ekosistemit. Nuk drejtohet gabimisht nga thashethemet më të fundit që iOS mund të lejojë zgjidhni cilat aplikacione do të ishin të paracaktuara për veprime të caktuara. Dhe këto aplikacione mund të përfshijnë aplikacione të palëve të treta, diçka që Spotify vazhdimisht e kërkon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Sigurisht, ata do ta bëjnë atë me të njëjtën ngadalësi që Spotify po përmirëson aplikacionin e saj për Apple Watch dhe mundësinë e shumëpritur të shkarkimit të muzikës në pajisje ose përdorimin e modeleve me 4G për të dëgjuar muzikë duke përdorur të dhënat.

  Një përshëndetje