Corellium, kompania që lejon virtualizimin e iOS, mund të vazhdojë ta bëjë këtë sipas një gjykatësi

Në gusht të vitit të kaluar, Apple ngriti një proces gjyqësor kundër Corellium, një kompani softuerësh virtualizimi që shitur kopjet e iOS në mënyrë që përdoruesit të mund të testojnë funksionimin e këtij sistemi operativ, të kërkojnë të meta të sigurisë, të instalojnë aplikacione ... të gjitha pa pasur nevojë për një iPhone.

Padia e Apple e ngritur nga Apple tregoi Corellium shitet softuer pronësor pa marrë kurrë leje nga Apple. Në atë kohë, gjithçka dukej se tregonte se zgjidhja e ofruar nga Corellium kishte këmbë shumë të shkurtra, megjithatë, sipas një gjykatësi, ky nuk është rasti, pasi ai do të jetë në gjendje të vazhdojë ta ofrojë atë pa ndonjë problem.

Gjykatësi që ka trajtuar çështjen, Rodney Smith, thotë se pretendimet e Apple janë "mëdyshëse, nëse jo të pandershme". Sipas Washington Post, gjykatësi federal i Floridës ka dalë në anën e Corellium duke deklaruar se "kompania kishte krijuar një përdorim të drejtë për kodin e Apple" duke mohuar kërkesën e Apple për këtë kompani për të drejtuar këtë projekt virtualizimi të iOS për të kërkuar probleme të sigurisë.

Sipas gjykatësit Rodney Smith

Duke peshuar të gjithë faktorët e nevojshëm, Gjykata konstaton se Corellium ka përmbushur detyrën e saj për vendosjen e përdorimit të drejtë. Prandaj, përdorimi juaj i iOS në lidhje me produktin Corellium është i lejueshëm.

Sipas të dhënave të gjykatës, Apple u përpoq të blinte Corellium në 2018, një vit para ngritjes së padisë, por kur negociatat u bllokuan, Apple vendosi të padisë kompaninë duke pretenduar se funksionet që ofron jo vetëm që përmbajnë funksionet themelore të nevojshme për të kryer hetime të sigurisë por gjithashtu përbëjnë një shkelje të të drejtave nga autori.

Menjëherë pas ngritjes së padisë, Apple rinovoi programin e saj të shpërblimeve për studiuesit e sigurisë që zbulojnë defekte të sigurisë, duke rritur sasinë e pagesave dhe duke u siguruar hetuesve pajisje me të thyerje burgu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.