Craig Federighi jep gjithashtu mendimin e tij kundër FBI

craig-federighi

Craig Federighi gjithashtu ka mendimin e tij brenda Apple, kjo është arsyeja pse nuk e keni humbur shansin për të shkruar një opinion Washington Post ku ai ka argumentuar një varg arsyesh pse Apple po e kundërshton me forcë këtë kërkesë nga FBI për të krijuar dyer të prapme në pajisjet iOS pas zhbllokimit të iPhone 5c që u përdor nga terroristi i dyshuar i përfshirë në sulmet e San Bernardino. Duket se nuk do të kemi një javë në të cilën nuk do të gjejmë dy ose tre deklarata krejtësisht inflamatore midis palëve të përfshira.

Ky është transkriptimi i një pjese të përmbajtjes së artikullit të opinionit që dha dritë Washington Post:

Për të hequr qafe Apple, FBI dëshiron të krijojë dyer të pasme në formën e një programi specifik që anashkalon mbrojtjen e fjalëkalimit të iOS. Krijimi i qëllimshëm i kësaj dobësie që lejon qeverinë të detyrojë hyrjen e saj në pajisjet iOS nuk është brenda planeve të Apple. Pasi të jetë krijuar, ky softuer (të cilën Departamenti i Drejtësisë tashmë e ka këshilluar që dëshiron ta zbatojë atë në shumë iPhone) mund të bëhet një shënjestër për hakerat dhe kriminelët që do të bënin kërdi në privatësinë dhe sigurinë e të gjithë ne përdoruesve të iOS në përgjithësi.

Craig Federighi pranon se ata do të vazhdojnë betejën për privatësi, duke hedhur hapa përpara, por asnjëherë prapa. Apple ndryshoi strategjinë e saj të kriptimit me ardhjen e iOS 8, duke premtuar privatësi ndryshe nga çdo pajisje tjetër mobile në treg. Në ndërkohë, ne jemi akoma në pritje të vendimeve përfundimtare për këtë çështje, por unë gjej rastin të paralajmëroj të gjithë se jo vetëm që rrezikohet privatësia e përdoruesve të SH.B.A.-së nëse FBI përfundon duke futur thonjtë e tij në programin iOS, por te të gjithë ne Përdoruesit e iOS në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.