Donald Trump premton stimuj të Apple për të bërë produktet e saj në Shtetet e Bashkuara

Donald-Trump

Në një të fundit intervistë dhënë gazetës New York Times, presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara Donald Trump ka pohuar se, pas komunikimit të rezultateve, ai mori thirrje telefonike nga CEO i Apple Tim Cook dhe bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates.

Trump i tha Cook se do të ishte një "arritje e vërtetë" për të që të bënte Apple të prodhonte produktet e saj në Shtetet e Bashkuara., në vend se në vende si Kina ose Vietnami, ku veprojnë shumë prej partnerëve të saj aktualë të prodhimit si Pegatron ose Foxconn, dy nga më të rëndësishmit.

Mora një telefonatë nga Tim Cook në Apple dhe thashë, 'Tim, ti e di një nga gjërat që do të jetë një arritje e vërtetë për mua është kur unë e bëj Apple të ndërtojë një fabrikë të madhe në Amerikë, ose shumë bimë të mëdha në Shtetet e Bashkuara, ku në vend që të shkoni në Kinë, të shkoni në Vietnam, ose të shkoni në vendet ku shkoni, ju po bëni produktet tuaja këtu.

Cook e pranoi propozimin duke thënë troç "Unë e kuptoj atë", sipas Trump.

Donald Trump në zyrat e gazetës The New York Times

Donald Trump në zyrat e gazetës The New York Times

Trump tha që i sigurt se Apple do t'i drejtohet prodhimeve në SHBA bazuar në stimujt që planifikon t'i ofrojë prodhuesit të iPhone, duke përfshirë një "ulje shumë të madhe taksash" dhe "shkurtime të konsiderueshme rregullatore" për korporatat.

Unë i thashë, 'Unë mendoj se ne do të krijojmë stimuj për ju, dhe unë mendoj se ju do ta bëni atë. Ne do të kërkojmë një ulje shumë të madhe të taksave për korporatat, për të cilat do të jeni të lumtur. “Por ne do të kërkojmë shkurtime të mëdha taksash, ne duhet të heqim qafe rregulloret, rregulloret po e bëjnë të pamundur. Pavarësisht nëse jeni një liberal apo konservator, unë mund të ulem dhe t'ju tregoj rregulloret që çdokush do të pranonte se janë qesharake […] Dhe kompanitë nuk munden, as nuk mund të fillojnë, nuk mund të zgjerohen, po mbyten.

Një raport i fundit tha që Apple i kërkoi partnerit të saj Foxconn të studion mundësinë e zhvendosjes së prodhimit të iPhone në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë Terry Gou, presidenti i Foxconn, duket se është më pak entuziast për idenë për shkak të kostove të pashmangshme të prodhimit që do të sillte ky ndryshim krahasuar me bërjen e tij në Kinë.

Ndërsa bënte fushatë në Universitetin e Lirisë në Virxhinia në fillim të këtij viti, Trump dijo"Ne do të bëjmë që Apple të fillojë të ndërtojë kompjuterat dhe gjërat e tyre të mallkuara në këtë vend në vend të vendeve të tjera.", ndërsa kërcënonte të vinte një taksë prej 45% për produktet e importuara nga Kina, një masë proteksioniste e paparë në historinë e kohëve të fundit, dhe inkurajoi një bojkot për produktet e Apple në Shtetet e Bashkuara.

donald-trump-android

Cook tha më parë se Apple prodhon iPhone në Kinë sepse vendi ka vendosur një "theks të madh në prodhim", ndërsa vëren se forca punëtore amerikane ka një numër më të vogël individësh të cilët janë trajnuar në aftësitë e nevojshme.

Kina vuri theksin në prodhim. Në ato që ne do të quanim, ju dhe unë do t'i quanim aftësi profesionale. Shtetet e Bashkuara, me kalimin e kohës, filluan të humbin kaq shumë aftësi profesionale. Dua të them, ju mund ta merrni secilin mjet në Amerikë dhe ndoshta ta vendosni në një dhomë në të cilën jemi ulur. Në Kinë, duhet të keni disa fusha futbolli.

Padyshim që edhe Apple, si shumë kompani të tjera përfitimet nga pagat më të ulëta në Kinë, ku shumë nga furnitorët e saj ndodhen shumë afër njëri-tjetrit. Në Azi, TSMC i Tajvanit bën çipa të serive A për iPhone, ekranet e furnizimit Sharp dhe Japan Display Display të Japonisë dhe SK Hynix dhe Toshiba të Japonisë prodhojnë çipa memorie për pajisjen.

Apple ka një fabrikë prodhimi për Mac Pro në Austin, Teksas, operuar nga Flextronics, por është një përpjekje shumë e kufizuar duke pasur parasysh vëllimin relativisht të ulët të prodhimit të kësaj pajisjeje.

Në një nivel personal, Cook mori një qëndrim në favor të Hillary Clinton, duke organizuar një mbledhje fondesh në gusht. Në një memo të gjerë të kompanisë të lëshuar pas fitores së Trump, Cook u bëri thirrje punonjësve të Apple që "të ecin përpara së bashku" pavarësisht "pasigurisë".

Në nivelin e korporatave, Apple tregoi mbështetjen e saj për kandidatët demokratë dhe republikanë gjatë fushatave të tyre përkatëse, por thuhet se, e kufizoi mbështetjen e tij në Konventën Kombëtare Republikane 2016 për shkak të komenteve të diskutueshme të Trump për pakicat, gratë dhe emigrantët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.