Drejtori i FBI paralajmëron se lufta me Apple nuk ka mbaruar

James Comey

Z. James Comey nuk lodhet, që Drejtori i FBI pëlqen mikrofonin është diçka që ne të gjithë e dimë, ajo që ne nuk e dimë është se deri ku shkon këmbëngulja e tij. Hasshtë vendosur si një qëllim personal për t'i dhënë fund enkriptimit të iOS, të paktën të minojë moralin e Tim Cook derisa ai të përfundojë duke u dorëzuar dhe krijuar dyert e prapme në pajisjet Apple, siç bëjnë shumë kompani të tjera, duke iu nënshtruar shantazhit të Qeverisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Drejtori i FBI ka paralajmëruar sot në një deklaratë se lufta e enkriptimit kundër Apple sapo ka filluar.

Kjo është ajo që James Comey i tha një gazetari nga Reuters. Paralajmëroni se do të takohemi në të ardhmen me shumë çështje gjyqësore midis FBI dhe prodhuesve të pajisjeve elektronike Ndërsa kjo kryqëzatë kundër privatësisë vazhdon të rritet dhe kompanitë duan që ne t'i mbajmë të dhënat tona gjithnjë e më xheloze. Qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk po bën asgjë mirë për të ndaluar të na dëgjojë që kur NSA u zbulua dhe më vonë u çmontua, shërbimi i përhershëm i dëgjimit i shërbimit sekret të Shteteve të Bashkuara, Big Brother u bë realitet.

Dhe duket se Apple mund të mos jetë objektivi i vetëm, pasi më shumë kompani bashkohen me qëllimin për të mbajtur me dyshim privatësinë tonë, do të bjerë në mes të guximtarit James Comey, e cila do të përfundojë duke fituar këtë betejë ose duke humbur në përpjekje. Ne nuk e dimë nëse ai e bën atë me të vërtetë si një bindje personale apo thjesht ndjek urdhrat nga vetë B. Obama, megjithatë, realiteti është se Qeveria e Shteteve të Bashkuara shkel privatësinë e qytetarëve të saj ditë për ditë, nën mburojën e "Siguria kombëtare", pa e penguar askush.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Se NSA është çmontuar ju thoni? Nëna ime, por ku i merrni informacionet ???

 2.   Mylo dijo

  Ai u referohet dokumenteve të zbuluara nga Snowden. Po, ju e dini se çfarë thotë.