Duket se është konfirmuar që iOS 15 nuk do të arrijë në iPhone 6s ose iPhone SE origjinal

iOS 15 mund të lërë iPhone 6S dhe SE

Kur një version i ri i iOS del në treg dhe pajisjet që janë në përputhje konfirmohen zyrtarisht, mediat shpejt fillojnë të spekulojnë se cilët do të jenë terminalet e ardhshëm do të lihet jashtë azhurnimit tjetër. Me iOS 14, të gjitha pajisjet që ishin azhurnuar në iOS 13 u azhurnuan.

Sidoqoftë, kjo duket se do të ndryshojë me iOS 15, siç pretendon iPhoneSoft, Apple planifikon të lërë jashtë versionin tjetër të iOS si iPhone 6s ashtu edhe iPhone SE origjinal, atë të gjeneratës së parë. Ky botim tregon gjithashtu një listë të plotë të pajisjeve të tjera të Apple që nuk do të azhurnohen në iOS 15 siç është rasti me iPad Air 2.

Ky informacion vetëm konfirmon një thashethem që botuam vitin e kaluar duke treguar në të njëjtin drejtim. Sipas iPhoneSoft, ky informacion vjen nga një zhvillues i aplikacioneve.

Nëse ky njoftim konfirmohet, Apple do të linte iPhone dhe iPad me procesorin A9 dhe më herët pa mbështetje, i cili mund të jetë një problem i madh për shumë përdorues pasi iPhone 6s dhe 6s Plus janë akoma terminale shumë të shitura në tregun e dorës së dytë.

Edhe iPhone 6s edhe iPhone 6s Plus doli në treg në shtator 2015. 6 muaj më vonë, në Mars 2016, u prezantua iPhone SE. Këto modele kanë marrë 5 vjet azhurnime nga Apple, kështu që duket se po i japin fund ciklit të tyre të jetës.

Terminalet që nuk do të azhurnohen në iOS 15

Së bashku me iPhone 6s dhe iPhone SE, modelet iPad që gjithashtu do të liheshin jashtë do të ishin ato iPad mini 4 (doli në treg në shtator 2015 me procesorin A8), iPad Air 2 (Tetor 2014 me procesorin A8X) dhe IPad i gjeneratës së 5-të (Mars 2017 me procesorin A9).

Të gjithë këta terminale kanë vazhduar të azhurnohen falë faktit se ato menaxhohen nga 2 GB RAM memorie, e njëjta sasi memorie që mund ta gjejmë në iPhone 7 dhe iPhone 8 por jo në iPhone 7 Plus dhe iPhone 8 Plus, kujtesa e të cilave arrin 3 GB RAM.

Nëse marrim parasysh që cikli i azhurnimit të Apple është zakonisht 5 vjet, Nuk ka gjasa se iPad 5 mbetet jashtë tregut, pasi u lançua 2 vjet pas iPhone 6s, megjithëse të dy menaxhohen nga e njëjta sasi RAM dhe i njëjti procesor, A9.

Do të duhet të presim për prezantimin kryesor të iOS 15 kontrolloni nëse cikli jetësor Nga të gjitha këto pajisje, më në fund ka marrë fund. Me iOS 14, gjithashtu u përfol se iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus do të mbeteshin pa azhurnuar, dhe në fund ata e kanë bërë atë dhe funksionojnë si një sharm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.