Dyqani i Ri i Mollës në Çikago ka një problem serioz me zogjtë

Më 24 tetor, Apple hapi dyqanin e ri Apple në Çikago, një dyqan të ri Apple që dëshiron të bëhet një nga dyqanet portreti të Apple që kompania ka në të gjithë botën. Përsëri projekti u krye nga studioja e arkitekturës Norman Foster, si Apple Park dhe shumica e dyqaneve më të fundit të Apple që Apple ka hapur në të gjithë botën.

Siç mund ta lexojmë në Chicago Tribune, qysh prej asaj kohe Apple ka një problem serioz me zogjtë në zonë ata vazhdimisht përplasen kundër xhamave të mëdhenj të xhamit ndodhet në zonën që mbikëqyr lumin Michigan. Apple po punon për të gjetur një zgjidhje për problemin, një zgjidhje që aktualisht përfshin zvogëlimin e intensitetit të dritave kur dyqani është i mbyllur

Studioja e arkitekturës e Norman Foster e siguron këtë mori parasysh mundësinë që diçka e ngjashme mund të ndodhte, por duket se ata më në fund nuk ndërmorën ndonjë veprim në rast se do të ndodhte më në fund. Ky problem është i zakonshëm në ndërtesat ku xhami është një pjesë e rëndësishme e saj. Për të parandaluar që zogjtë të përpiqen të hyjnë dhe të përfundojnë duke kryer vetëvrasje kundër xhamit, është instaluar një sistem me ultratinguj që i mban ata larg në çdo kohë.

Tani për tani Apple do të zgjedhë të zvogëlojë intensitetin e dritave kur Apple Store të jetë i mbyllur, të paktën deri në përfundim të aktivitetit migrues. Më vonë ata nuk përjashtojnë marrjen e masave të tjera nëse problemi mbetet i pazgjidhur. Vëzhguesit e Përplasjes së Zogjve të Chicagos, i cili ka dhënë alarmin, është një projekt konservimi plotësisht vullnetar i dedikuar mbrojtjes së zogjve migrues përmes shpëtimit, avokimit dhe komunikimit. Projekti bashkëpunon me menaxhmentin e ndërtimit, arkitektët, projektuesit dhe publikun në parandalimin e përplasjeve të zogjve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.