Epic krijon një plan të përsosur dhe Apple pashmangshmërisht bie në grackën e tyre

En Një lëvizje plotësisht e paramenduar Epic Games, zhvilluesi i Fortnite, ka bërë që Apple të heqë aplikacionin e saj nga App Store dhe ka paditur menjëherë kompaninë Cupertino duke e akuzuar atë për monopol.

Disa orë më parë pritej që ajo të shëndoshej me Fortnite dhe Apple. Një nga videolojërat më të suksesshme në histori, falë pjesërisht Apple dhe iPhone dhe iPad të saj, ajo sfidoi gjigantin e madh Amerikan me një sistem pagese brenda aplikacionit që anashkaloi Apple. Kur hynit në dyqanin e lojërave video, ju u informuat për dy mënyra për të paguar:

 • Direkt nga Epic (7,99 €)
 • Apple App Store (10,99 €)

Përgjigja e Apple ishte e menjëhershme, duke tërhequr menjëherë aplikacionin nga App Store dhe duke lëshuar një shënim publik në të cilin tregonte shkeljen e rregullave të App Store si shkakun e kësaj tërheqjeje, standardet që çdo zhvillues duhet të pranojë në mënyrë që të paraqesë aplikacionet e tyre te Apple dhe bëjini ato të afishuara në dyqanin tuaj. Lojërat Epic nuk ka qenë e ngadaltë për të publikuar padinë e saj kundër Apple për abuzim të pozitës dominuese, duke e akuzuar atë për një monopol për moslejimin e një dyqani paralel në App Store në YouTube duke parodizuar reklamën e famshme për Macintosh-in e parë në 1984.

Epika e dinte saktësisht se çfarë do të ndodhte dhe duket se skenari i tyre është përmbushur deri në letër. Përditësimi që ka lejuar sistemin e ri të pagesave që anashkalon Apple është bërë nga vetë loja, jo si një azhurnim në App Store, sepse e dinte që Apple do ta refuzonte atë dhe nuk do të bënte kaq shumë telashe. Epic ka ndezur përgjigjen nga Apple, e cila mund të kishte bërë edhe më shumë, duke bllokuar çdo përdorues të iPhone ose iPad të përdorë Fortnite. Ai ka hequr vetëm aplikacionin nga App Store, kështu që përdoruesit mund të vazhdojnë të luajnë lojën, edhe nëse e fshijnë, ata mund ta shkarkojnë nga historiku i tyre i blerjeve.

Sidoqoftë, ka një pasojë të drejtpërdrejtë të kësaj tërheqjeje nga loja: asnjë azhurnim i ri nuk mund të dërgohet. Dhe ne jemi gati për të filluar sezonin e ri (Kapitulli 2 Sezoni 4), përmbajtje që asnjë përdorues i iPhone ose iPad nuk do të jetë në gjendje të përdorë nëse gjërat vazhdojnë siç janë tani. Momenti i zgjedhur për të gjeneruar zhurmën më të madhe nuk mund të ketë qenë më i përshtatshmi.

Nga këtu ka një rrugë të gjatë në të cilën ajo që ka më shumë për të humbur është Apple. Dhe mos gaboj, nuk po flas për para, por për imazhin. Ne po shohim atë që njerëzit do ta shohin si klasik David vs Goliath, dhe ne gjithmonë jemi krah Davidit, edhe nëse është një kompani që ka fituar miliarda dollarë me një lojë falas apriori. Monopoli, abuzimi i një pozicioni dominues, shkelja e konkurrencës së lirë ... këto janë fjalët me të cilat Apple është përballur javët e fundit dhe që po bëhen gjithnjë e më të larta. Në Cupertino ata kanë më shumë se para të mjaftueshme për të shpenzuar në avokatë për të fituar këtë proces gjyqësor, por djegia e imazhit që mund të ndodhë është e konsiderueshme dhe mund të mos ia vlejë.

Kush ka te drejte? Kjo është diçka që të gjithë do të duhet ta vlerësojnë. Mendimi im për këtë është i qartë, mund të jetë ndryshe nga i juaji. Por ajo që është e pamohueshme është që Epic ka luajtur pis, Apple ka rënë në rrjetin e saj (nuk kishte asnjë rrugëdalje tjetër të mundshme), dhe djali i keq në film do të jetë kompania Cupertino, Unë nuk kam asnjë dyshim. As nuk kishte vend për mua në lidhje me faktin se Spotify do të shfaqej më shpejt sesa më vonë duke fërkuar duart.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose junior dijo

  Si ndryshon historia në 5 ditë:

  https://www.actualidadiphone.com/apple-se-equivoca-y-debe-solucionarlo-rapidamente/

  "Unë nuk kam asnjë dyshim që Apple do të duhet të korrigjojë dhe ndryshojë këto rregulla kufizuese, sepse kësaj here ato nuk janë ankesa nga zhvilluesit, shumë përdorues janë shumë të pakënaqur më parë dhe po krijohet shumë zhurmë."

  E sotmja:

  "Por ajo që është e pamohueshme është që Epic ka luajtur pis, Apple ka rënë në rrjetin e saj (nuk kishte asnjë rrugëdalje tjetër të mundshme), dhe njeriu i keq në film do të jetë kompania Cupertino, unë nuk kam asnjë dyshim. As nuk kisha ndonjë ide që Spotify do të shfaqej më shpejt sesa më vonë duke fërkuar duart e tij së bashku ".

  Kjo ndodh kur ju jeni një Fanboy i një marke ...

  1.    Luis Padilla dijo

   Po të isha një fanboy kurrë nuk do të shihja se çfarë bën gabim ... kontrolloni ca keni thënë pak sepse nuk ka kuptimin më të vogël. Whatshtë ajo që ndodh kur nuk keni kritere.

  2.    anonim dijo

   Ju përzieni churras me merino (të cilat, në rast se nuk i dini, janë dy lloje të ndryshme delesh), duke nënkuptuar kështu që ju në të vërtetë jeni një urrejtës i Luis Padilla.