Garda e ujit Eve, Detektor i përputhshëm i rrjedhjeve të ujit HomeKit

Të flasësh për HomeKit është praktikisht të flasësh për Evën. Prodhuesi gjerman ka një katalog të gjerë të produkteve ekskluzivisht të përputhshëm me HomeKit, dhe së fundmi është zgjeruar me një aksesor i ri që do të na ndihmojë të shmangim dëmtimin e shtëpisë tonë ose të fqinjëve tanë. Eve Water Guard është një detektor i rrjedhjes së ujit që mund të na kursejë më shumë sesa një dhimbje koke. Ne e kemi testuar atë dhe këto janë përshtypjet tona.

Shumë praktike dhe e thjeshtë

Të kesh një detektor të rrjedhjes së ujit është aq i dobishëm sa është e vështirë të kuptosh pse nuk ka një (ose më shumë) në çdo shtëpi. Isshtë një pajisje shumë e thjeshtë që përbëhet nga një njësi kryesore që duhet të lidhet (përfshin adaptorë për priza nga vende të ndryshme), dhe një kabllo që është ajo që do të kap lagështinë në rast të rrjedhjes. Ky kabëll është i gjatë dy metra, kështu që ne mund ta zgjasim atë për të zënë një zonë të madhe. Ky kabëll është i mbuluar me një material tekstil i cili është ai që do të kap lagështinë në rast të rrjedhjes, duke e komunikuar atë në bazën kryesore e cila do të jetë ajo që do të ndezë alarmin.

Nëse kemi nevojë për një gjatësi më të gjatë të kabllit, ne mund të blejmë njësi shtesë, dy metra secila dhe t'i lidhim ato me njëri-tjetrin derisa të mbulohet zgjatimi i dëshiruar. Sipas Evës, ne mund ta zgjasim kabllon deri në 150 metra, një zemërim i vërtetë. Me një detektor të vetëm, në këtë mënyrë mund të mbuloni të gjithë kuzhinën për të zbuluar rrjedhjet e ujit nga ndonjë prej pajisjeve që ndodhen zakonisht në atë dhomë: lavatriçe, pjatalarëse, frigorifer ... Një alarm i dëgjueshëm 100dB dhe një dritë e kuqe e ndezur do t'ju njoftojë se uji ka arritur zonën e mbuluar nga detektori, përveç njoftimit përkatës që do të mbërrijë në pajisjen tuaj të përputhshme HomeKit.

Integrimi me HomeKit

Falë integrimit me HomeKit ne kemi garantuar që procesi i konfigurimit është jashtëzakonisht i thjeshtë, se privatësia e të dhënave tona është e garantuar dhe se pajtueshmëria me të gjitha pajisjet tona me iOS, tvOS dhe macOS janë të pajtueshme pa pasur nevojë të instaloni ndonjë lloj aftësie, ose duhet të prisni për përkthime në gjuhën tonë. Sigurisht, duhet të kemi parasysh se kjo Gardë e Ujit duhet të jetë e lidhur me qendrën e aksesorëve të shtëpisë sonë, dhe se ajo ka lidhje Bluetooth, kështu që diapazoni i tij është i kufizuar.

Artikulli i lidhur:
Eve Extend, duke zgjeruar shtrirjen e pajisjeve tuaja Eve HomeKit

Nëse në rastin tonë kjo Gardë e Ujit është shumë larg nga qendra e aksesorëve, ne do të duhet të blejmë përsëritësi që Eve nisi këtë verë të kaluar dhe që ju lejon të vendosni pajisje Bluetooth në distanca të mëdha nga qendra, pasi që ky përsëritës do të lidhet përmes WiFi me panelin e kontrollit dhe përmes Bluetooth me aksesorin në fjalë. Ne kemi rishikimin në blogun tonë dhe ju mund të përdorni atë përmes lidhjes pikërisht sipër këtij paragrafi.

Pasi të konfigurohemi, ne vetëm mund të presim që ajo të na njoftojë për një rrjedhje, ose më saktë, se kurrë nuk ka pse të na njoftojë. Si gjithmonë kur flasim për Evën jemi të detyruar të biem në sy aplikacioni i tij fantastik falas, i pajtueshëm me të gjitha pajisjet që keni shtuar në shtëpi, cilado markë që janë, dhe se është një alternativë e shkëlqyeshme për ata që Casa de iOS nuk përfundon duke mbushur sytë e tyre. Mund ta shkarkoni falas nga kjo lidhje.

Mendimi i redaktorit

Rrjedhjet e ujit janë shumë të shpeshta, dhe megjithëse vështirë se mund të shmangen, ne mund t'i shmangim pasojat e tyre nëse e kuptojmë herët që ato kanë ndodhur. Kjo është ajo ku një detektor i rrjedhjeve mund t'ju kursejë shumë para dhe dhimbje koke pasi menjëherë do t'ju njoftojë për këtë aksident të vogël, duke mos lejuar që ai të bëhet katastrofë. Lehtësia e konfigurimit, funksionimi automatik, pa ndërhyrjen e përdoruesit, dhe mirëmbajtja praktikisht zero, falë lidhjes së tij të drejtpërdrejtë me një prizë, e bëjnë këtë Eve Water Guard një një aksesor thelbësor në çdo shtëpi për të shmangur të këqijat më të mëdha. Çmimi i saj është 79,95 € në Amazon (lidhje)

Garda e Ujit Eve
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
79,95
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Instalim i thjeshtë
 • Zgjatet deri në 150 metra
 • Alarm vizual dhe dëgjimor
 • Asnjë bateri ose bateri

Contras

 • Lidhje e kufizuar Bluetooth që mund të rregullohet me një zgjatues

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.