FCC dëshiron që Apple të riaktivizojë radion FM në iPhone

Diçka që një numër i mirë i njerëzve nuk e dinë është se në të vërtetë iPhone ka pajtueshmëri me radion FM, për fat të keq është vetë kompania Cupertino që zgjedh të kufizojë funksionalitetin e saj, ne imagjinojmë që përpjekja për ta bërë mbizotërimin e rishikimit të përmbajtjes. Sidoqoftë, duke marrë parasysh fatkeqësitë e fundit që ndodhën në brigjet e Shteteve të Bashkuara, FCC dëshiron që Apple të riaktivizojë funksionin e radios FM në terminalet e saj.

Fatkeqësisht kjo nuk është e mundur, Apple është përgjigjur se cilat janë arsyet pse nuk do të aktivizojë funksionalitetin e radios FM në terminalet e saj të tanishëm ose të kaluar. Ne do të dimë arsyen e kësaj kërkese kurioze.

Kështu është sipas Bloomberg Përfaqësuesit e FCC kanë komentuar pse Apple duhet të mundësojë radio FM në pajisjet e saj:

Informacioni mund të transmetohet përmes radios për të ndihmuar në evakuimin e njerëzve më shpejt në situata emergjente, të tilla si në rast të një uragani ose tornado. As Apple dhe as dikush tjetër nuk duhet ta bllokojnë vullnetarisht këtë lloj informacioni, ne besojmë se ai mund të ndihmojë në mbrojtjen e jetës së përdoruesve të saj.

Sidoqoftë, realiteti është se që nga iPhone 7 (ai i përfshirë) pajisja nuk ka as aftësi të marrjes në radio të çfarëdo lloji, ndërsa modelet e mëparshme mund të kishin nëse Apple nuk do ta bllokonte atë mundësi. Në rast të një katastrofe natyrore, është e zakonshme që lidhja celulare dhe e të dhënave të bien, kështu që radio FM është zakonisht opsioni më i mirëSidoqoftë, Apple është përgjigjur shkurtimisht se nuk është e mundur të riaktivizoni këto funksionalitete dhe se ajo ka mekanizmat e vet për të mbrojtur përdoruesit e saj në rast katastrofe, megjithëse nuk ka dashur të japë më shumë informacion në lidhje me të. Këtu mund të lexoni kërkesën zyrtare të FCC për Apple për të riaktivizuar chip FM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.